Curiosity wyszła ze stanu awaryjnego. Wróci do pracy za kilka dni

05-03-2013, 09:03

Sonda Curiosity przeszła ze stanu awaryjnego w stan aktywny. Proces przełączania się z jednego komputera pokładowego na drugi zakończył się powodzeniem, ale naukowcy nie chcą poprzestać tylko na wymianie wadliwego sprzętu.

Wczoraj NASA poinformowała, że sonda Curiosity, która miała ostatnio usterkę pamięci, przeszła ze stanu awaryjnego w stan aktywny i jeszcze w tym tygodniu powinna wrócić do pełni swoich możliwości operacyjnych.

Inżynierowie przewidzieli możliwość usterki komputera i dlatego Curiosity została wyposażona w nadmiarowy komputer, określany jako "strona B" w przeciwieństwie do "strony A", co oznaczało komputer podstawowy. 

zdjęcie z Marsa
Jeden z "autoportretów" Curiosity wykonanych na Marsie za pomocą ramienia sondy. Taki obraz służy do oceny zewnętrznego stanu łazika.

Zepsuty komputer trzeba naprawić

Przełączenie się ze "strony A" na "stronę B" nie jest łatwe. Wymaga przeniesienia do zapasowego komputera informacji m.in. o stanie sondy, pozycji ramienia, pozycji masztu itd. Poza tym naukowcy nie chcą się ograniczać tylko i wyłącznie do zamiany starego komputera na nowy.

Sonda
Czy osiągnięcia Curiosity są warte pieniędzy wydanych na projekt?
  • tak
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

- Jednym z kierunków działania jest ocena stanu "strony A" z zamiarem naprawienia komputera i wykorzystania go jako zapasu - wyjaśnił Richard Cook, przedstawiciel NASA Jet Propulsion Laboratory. Nie można zatem spisywać na straty "starego" komputera Curiosity i być może w przyszłości to on uratuje sondę.

Przyczyna zaobserwowanych problemów z pamięcią pierwszego komputera nie została jeszcze ustalona.

Warto przypomnieć, że sonda Curiosity na krótko przed awarią dokonała przełomu, jakim było zbadanie wnętrza marsjańskich skał. Można o tym poczytać w tekście pt. Curiosity bada wnętrze marsjańskich skał. To historyczna chwila.


Tematy pokrewne:  

tag sondy kosmicznetag naukowcytag naukatag NASAtag Marstag kosmostag Curiosity
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy