Curiosity wykona "Happy Birthday to You!" na Marsie. Co z prawami autorskimi?

06-08-2013, 11:33

Ziemska gospodarka może ponieść niepowetowaną stratę. Sonda Curiosity wykona na Marsie utwór "Happy Birthday to You!", ale opłaty z tytułu praw autorskich mogą zostać nigdy niepobrane, nawet jeśli utwór usłyszy jakiś Marsjanin!

Ten tekst ma związek z cyklem absurdy własności intelektualnej.

Minął rok od lądowania sondy Curiosity na Marsie. To był rok wielu sukcesów NASA, więc nie jest dziwne, że naukowcy postanowili jakoś szczególnie to uczcić.

Najbardziej odpowiednie wydało się wykonanie na Marsie utworu "Happy Birthday to You!". Problem w tym, że Curiosity nie posiada żadnego głośnika albo instrumentu muzycznego. W przeszłości sonda uczestniczyła w wykonaniu piosenki autorstwa will.i.am, ale tylko poprzez przesłanie jej z Marsa na Ziemię.

Zagrają na instrumencie... badawczym

Teraz naukowcy wpadli na inny pomysł. Curiosity nie posiada głośnika, ale ma instrument badawczy SAM służący do analizy próbek gruntu. Ten instrument posiada silnik, który powoduje słyszalne wibracje o określonej częstotliwości. Silnik normalnie pomaga w przemieszczaniu próbek do analizy.

Naukowcy tak zaprogramowali pracę silnika, aby wygenerował on drgania o częstotliwościach odpowiadających wysokości dźwięków w melodii "Happy Birthday to You!". Dzięki temu Curiosity będzie w stanie wykonać melodię na Marsie, tak jak pokazano to na filmie:

Warto przy tym pamiętać, że melodia "Happy Birthday to You!" jest chroniona prawami autorskimi i w wielu krajach jej wykonanie wymaga odprowadzania opłat licencyjnych. Również polski ZAiKS jest zdania, że należą mu się pieniądze za wykonania tej piosenki

Jakie straty dla ziemskiej gospodarki?

Czy wykonanie piosenki na Marsie może wymagać wniesienia opłaty licencyjnej? Oczywiście nie, choć z pewnością znalazłyby się organizacje, które zgodziłyby się przygarnąć pieniądze za takie wykonanie.

Co więcej, melodia pojawia się w materiałach NASA, takich jak powyższy film. Te materiały są dostępne w domenie publicznej. Można to uznać za przykład tzw. dozwolonego użytku, ale czy to na pewno jest dozwolony użytek?

Sonda
Jaki utwór powinna wykonać na Marsie sonda Curiosity?
  • Happy Birthday to You!
  • Aria na strunie G J.S. Bacha
  • What a Wonderfull World
  • We Are the Champions
  • Ona tańczy dla mnie
wyniki  komentarze

Wiem, że to są złośliwe pytania, ale osoby obserwujące świat praw autorskich mogą odczuwać potrzebę zadania ich. Jeśli na Marsie znajdzie się jakiś Marsjanin i usłyszy on piosenkę, to czy ziemska gospodarka nie poniesie ogromnej straty? A jeśli tam są całe tłumy Marsjan podsłuchujących Curiosity? Czy dodatkowo nie poniesiemy strat przez to, że ludzie będą słuchać "Happy Birthday to You!" w materiałach NASA?

Czy to są głupie pytania? Nie jestem pewien. Z pewnością są to pytania adekwatne do obserwowanych na Ziemi problemów z prawami autorskimi. Skoro nagrywając własne dziecko, można naruszyć prawa autorskie do piosenki Prince'a, skoro przy pomocy iPoda można spowodować 8 mld dolarów strat dla wytwórni muzycznych, to tym bardziej można naruszyć prawa do "Happy Birthday to You!", wykonując tę piosenkę na Marsie. 

Czytaj także: Skazana za P2P nie chce reklamować RIAA w zamian za obniżenie kary


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31