Content marketing - jaka powinna być strona internetowa?

27-07-2018, 13:25

Content marketing to bardzo skuteczne narzędzie do pozyskiwania nowych klientów, jednak każda — nawet najlepsza treść wymaga odpowiedniego opakowania. W tym przypadku jest nim strona internetowa. Witryna, funkcjonalność, układ graficzny czy projekt ma również duże znaczenie, co sama treść i jest doskonałym sposobem, aby przyciągać oraz zainteresować potencjalnych klientów. Jak zatem powinna wyglądać strona internetowa pod tę formę marketingu ? Jak zbudować taką stronę internetową ? Na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu ? Odpowiedzi na te pytania wraz z przydatnymi wskazówkami — poniżej.

mat partnera

Content marketing - jaka powinna być strona internetowa?

Tworząc stronę, która ma prezentować treści skierowane do pewnej grupy osób, musi być również odpowiednio zaprojektowana. To niezwykle ważny czynnik, o którym wiele osób zapomina już na etapie projektowania witryny. Pierwszą ważną rzeczą jest szata graficzna i stylistyka strony. Jeśli naszą grupą docelową są rodzice z dziećmi, warto na stronie umieścić animowane grafiki komiksowych bohaterów i cały projekt również utrzymać w takim klimacie. Gdy chcemy dotrzeć do przedsiębiorców, ważna będzie zwięzłość i czytelność witryny. Szybkie odnalezienie danych i konkretne informacje zostaną niewątpliwie docenione. Dobrym posunięciem przed rozpoczęciem projektowania witryny będzie też podejrzenie konkurencji i sprawdzenie jakie trendy obecnie panują w danej branży.

Jak wykonać stronę internetową?

Decydując się na wykonanie własnej witryny internetowej mamy trzy możliwości do wyboru. Pierwszą z nich jest samodzielne zaprojektowanie i wykonanie strony. Jest to opcja, która daje największe możliwości i pozwala najdokładniej odwzorować nasze plany oraz oczekiwania. Aby wybrać to rozwiązanie, musimy chociaż trochę znać się na kodzie HTML i projektowaniu. Podstawowa wiedza umożliwia także edycję gotowych już szablonów, dzięki czemu cały proces nie będzie wymagał zbyt wiele umiejętności. W sieci jest również wiele poradników i wystarczy znać podstawowe zasady tworzenia stron internetowych, aby taką stronę wykonać.

Drugim rozwiązaniem na stworzenie własnej witryny jest użycie kreatorów witryn online. Po wejściu do kreatora wybieramy w nich jedynie układ strony, grafiki i dodajemy treści. Cały proces trwa kilkanaście minut, a z tym zadaniem poradzą sobie nawet laicy. Ostatnią opcją jest zlecenie budowy strony firmom lub freelancerom.

Jak samemu zbudować witrynę?

Szkielet strony

Jeśli znamy już plan strony, prace powinniśmy zacząć od stworzenia szkieletu strony. Dzielimy ją przy pomocy tabel na sekcje, które chcemy uzyskać. Ma to na celu uporządkowanie danych tak, aby nie przechodziły na inne części strony. W ten sposób przygotowujemy miejsce na nagłówek, stopkę, panele boczne, w których mogą znajdować się reklamy, część główną gdzie będziemy umieszczać wpisy oraz menu.

W internecie istnieje wiele stron, z których za darmo lub za opłatą możemy pobrać gotowe szkielety, które będą miały już rozplanowane sekcje, a my wypełnimy je już tylko grafikami i treścią. To bardzo komfortowe rozwiązanie.

Grafika

Gdy mamy już wykonany szkielet strony do każdej sekcji musimy dodać odpowiednie grafiki. Najlepszą opcją są darmowe strony z grafikami. Możemy z nich pobrać profesjonalne obrazy, tła czy animowane części strony. Duży wybór i wiele stylów pozwala dobrać najlepsze rozwiązania. Jeśli zdecydujemy się zainwestować nieco funduszy w grafikę, możemy zlecić jej wykonanie freelancerom lub kupić gotowy pakiet na specjalnych portalach. Mają one większy wybór niż te darmowe oraz wyższą jakość. Grafiki umieszczamy w sekcjach w taki sposób, aby strona była utrzymana w jednym stylu — np. bajkowym czy branżowym a wszystkie elementy ze sobą współgrały.

W zależności od licencji możemy wykorzystywać grafiki do celów komercyjnych lub musimy umieścić informację o jej pochodzeniu czy autorze. Należy sprawdzić ten aspekt, aby nie złamać prawa autorskiego.

Umieszczenie treści - dobór czcionki, koloru i formy

Ostatnią czynnością, która nadaje definitywny szlif stronie — jest wybór takich elementów jak czcionka czy rozkład tekstu. Musi być on czytelny, a cała strona przejrzysta. Tylko wtedy potencjalni klienci będą czuli się komfortowo i uznają nas za profesjonalistów. Warto sprawdzić kilka wersji ustawień i rozmieszczenia tekstu raz poprosić o opinie znajomych.

Kreator stron internetowych

Kreatory stron internetowych to specjalne narzędzia, które pozwalają stworzyć stronę internetową tym wszystkim, którzy nie znają się na projektowaniu. W sieci znaleźć możemy wiele darmowych i płatnych kreatorów, które oferują wiele rozwiązań. Proces budowania strony nie jest skomplikowany i polega jedynie na wybraniu układu strony, kolorów, grafik czy funkcji. Po dokonaniu wszystkich wyborów otrzymujemy gotową witrynę, na której dodajemy kolejne posty i wpisy. Strony takie mają już certyfikat SSL, co przy obecnych zmianach Google jest bardzo przydatne. Od lipca 2018 roku wyszukiwarka promuje strony z certyfikatem i wyżej je pozycjonuje.

Darmowe opcje przeważnie zawierają mniejszy wybór szablonów i informację, że strona została stworzona przez daną firmę. Warto zatem zapłacić kilka — kilkanaście złotych za wersję płatną. Otrzymamy wtedy dużo większy wybór szablonów, dedykowaną domenę np. nazwa-strony.pl a na naszej witrynie nie będzie informacji o firmie, która ją stworzyła.

Firmy projektującej strony internetowe

Ostatnią opcją jest skorzystanie z usług prywatnych firm, które projektują strony internetowe. Jeśli nasza wiedza jest bardzo mała lub jesteśmy specjalistami od marketingu czy od tworzenia treści i nie damy rady stworzyć własnej witryny samemu, możemy zlecić tę czynność innym osobom. Drugim powodem, dla którego warto skorzystać z tej opcji — jest jakość. W przypadku gdy strona ma prezentować najwyższy poziom, najlepiej prace zlecić specjalistom, którzy wykonają ją dużo lepiej od nas.

Na rynku istnieje wiele firm informatycznych. Rzeczy, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wybierania konkretnej z nich to renoma i opinie, ceny i wykonane projekty. Jeśli firma wykonywała już podobne zlecenie i może się nimi pochwalić przed nami będzie to bardzo pomocne w jej ocenie. Dobrym posunięciem jest też sprawdzenie komentarzy na jej temat w internecie. Najlepszą rekomendacją będą zadowoleni klienci, którzy już skorzystali z usług takiego biura projektowego.

Warto mieć na uwadze, że profesjonalne tworzenie stron www jest procesem dość skomplikowanym, gdyż wymaga od firmy wiedzy nie tylko z zagadnień programowania, kodowania ale również graficznej. Wybierając firmę do stworzenia strony internetowej zawsze będziemy mieli większe pole do popisu pod względem funkcjonalności, stopnia skomplikowania strony internetowej czy bezproblemowość w dalszej rozbudowie strony w perspektywie czasu.

 

Tomasz Bołoz – Agencja Interaktywna Damtox


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. KasperskyRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930 
Serwisy specjalne: