Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co zrobić, kiedy zgubimy dokumenty?

06-12-2011, 18:53

Kradzież lub zagubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości jest nie tylko uciążliwe z uwagi na konieczność wyrabiania nowego dokumentu. Największym problemem jest niebezpieczeństwo wykorzystania naszych danych do celów przestępczych, np. wyłudzenia kredytu.

Biuro Informacji Kredytowej, obok informacji na temat historii kredytowej klientów banków, udostępnia bankom również informacje pochodzące z Systemu Dokumenty Zastrzeżone, w którym gromadzone są informacje o utraconych lub skradzionych dokumentach tożsamości. Dzięki tym informacjom zwiększa się szansa na udaremnienie próby wyłudzenia kredytu z wykorzystaniem skradzionych dokumentów.

W Systemie Dokumenty Zastrzeżone uczestniczą niemal wszystkie polskie banki i instytucje finansowe. Jest to o tyle istotny fakt, że zastrzeżenia dokumentu możemy dokonać wyłącznie w banku, o czym należy pamiętać bez względu na to, czy posiadamy konto bankowe, czy nie.

W oddziale banku wypełniamy otrzymane formularze, na podstawie których bank przekazuje do systemu informacje na temat utraty dokumentu. Dane zostają zapisywane w Centralnej Bazie Danych Systemu DZ, dzięki czemu mogą być rozesłane do odpowiednich instytucji. Dostęp do informacji na temat dokumentów zastrzeżonych ma również Biuro Informacji Kredytowej, co w znacznej mierze ułatwia bankom ograniczenie ryzyka wyłudzenia kredytu przez osoby posługujące się skradzionymi dokumentami.

Czytaj też: Na uldze internetowej rodzina zyska nawet 486 zł

Przy użyciu cudzego dokumentu tożsamości często dokonywane są wyłudzenia pożyczek czy kredytów, używa się ich do zakładania fikcyjnych firm, a także wypożyczania, a następnie kradzieży samochodów. Są to niezwykle groźne działania, których wyjaśnienie może kosztować właściciela dokumentu wiele czasu i energii, a skutki finansowe są trudne do przewidzenia.

Wbrew pozorom utracenie dokumentów przez osoby, które nigdy nie posiadały konta w banku, jest jeszcze bardziej niebezpieczne, ponieważ żaden bank nie posiada danych na ich temat, więc właściwa identyfikacja jest mocno utrudniona. Sytuacja ta stwarza szanse powodzenia oszustwa, ponieważ jego wykrycie jest dla banku znacznie trudniejsze. Jeśli nie posiadamy konta bankowego, warto pamiętać, że niektóre banki umożliwiają zastrzeżenie dokumentów również osobom niebędącym ich klientami.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR