Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Co trzeci lekarz w Polsce na szerokim paśmie

26-04-2008, 10:49

Już 87% europejskich lekarzy ogólnych korzysta z komputera, a 48% ma dostęp do łączy szerokopasmowych. Internet coraz częściej służy do poprawienia wydajności usług medycznych. Niestety kraje Unii bardzo się od siebie pod tym względem różnią – wynika z badań opublikowanych przez Komisję Europejską, która zapowiada dalsze działania na rzecz promowania e-zdrowia.

Przedstawione przez KE badania "Benchmarking wykorzystania ICT przez lekarzy ogólnych w Europie" pokazują, że zastosowania e-zdrowia odgrywają w praktyce lekarskiej coraz większą rolę. Około 70% lekarzy europejskich korzysta z internetu, a 66% używa komputerów do konsultacji. Między krajami występują jednak duże różnice. W Danii współczynnik rozpowszechnienia łączy szerokopasmowych wśród lekarzy ogólnych wynosi 91%, a w Rumunii około 5% (w Polsce ok. 32%).

Generalnie kraje najbardziej zaawansowane pod względem dostępu do Sieci są bardziej skłonne do wykorzystywania jej do celów zawodowych. W Danii, w której szybki internet jest najszerzej dostępny w Europie, intensywna komunikacja pomiędzy lekarzami a pacjentami za pośrednictwem poczty elektronicznej ma miejsce w przypadku około 60% gabinetów lekarskich, podczas gdy średnia UE wynosi jedynie 4%.

W Europie 80% lekarzy ogólnych przechowuje dane administracyjne pacjentów elektronicznie. 92% z nich przechowuje elektronicznie także dane medyczne dotyczące diagnozy i przepisanych lekarstw, a 35% przechowuje elektronicznie zdjęcia radiologiczne. Lekarze europejscy często przekazują dane elektronicznie w kontaktach z laboratoriami (40%), ale w mniejszym stopniu z innymi instytucjami opieki zdrowotnej (10%). W Polsce ok. 54% lekarzy ogólnych przechowuje dane elektronicznie.

Wciąż mało e-recept i telemonitoringu

Komisja Europejska wskazała także dziedziny, w których można dokonać większego postępu. Chodzi m. in. o recepty elektroniczne (e-recepty), które przepisuje jedynie 6% lekarzy ogólnych w UE. Znajdują one szerokie zastosowanie w jedynie trzech państwach członkowskich: Danii (97%), Holandii (71%) i Szwecji (81%).

Telemonitoring (monitorowanie przebiegu choroby pacjenta albo leczenie chronicznych chorób na odległość), jest stosowany najszerzej w Szwecji, gdzie 9% lekarzy świadczy takie usługi. Ponadto spotyka się go w Holandii i Islandii (w obu około 3%). Komisja planuje przedstawienie sprawozdania dotyczącego potencjału i rozwoju telemedycyny w drugiej połowie tego roku.

Rzadka jest również transgraniczna wymiana danych dotyczących pacjentów. Korzysta z niej 1% lekarzy ogólnych w UE, z najwyższym odsetkiem w Holandii (5%). Komisja planuje w tym roku wydanie zalecenia w sprawie transgranicznej interoperacyjności elektronicznych systemów kartotek pacjenta i zainicjuje projekt dotyczący transgranicznych usług w zakresie e-zdrowia dla pacjentów podróżujących w UE.

Większość lekarzy europejskich zgadza się, że technologie informatyczne poprawiają jakość usług zdrowotnych. Zwracają się oni o szersze ich uwzględnienie w programach kształcenia medycznego, więcej szkoleń i lepsze kontakty za pośrednictwem platform elektronicznych między przedstawicielami zawodów medycznych, którzy chcą wymieniać informacje kliniczne.

Przedstawione badania zostały przeprowadzone w trzecim kwartale 2007 i wzięło w nich udział 7 tys. lekarzy ogólnych. Ich wyniki zostaną przedstawione na europejskiej konferencji dotyczącej e-zdrowia, która odbędzie się w Słowenii. KE już w 2004 r. przyjeła plan działania w celu zwiększenia wykorzystania technologii teleinformatycznych w sektorze zdrowia i wspomniane badania są elementem jego realizacji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR