Co to jest zarząd sukcesyjny i jak go ustanowić?

19-12-2018, 15:56

Przejęcie działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy wiąże się z wyborem sukcesora oraz zarządu sukcesyjnego – to nowe rozwiązanie prawne w zakresie dziedziczenia firmy. Przedsiębiorca może powołać zarządcę sukcesyjnego, który zajmie się bieżącymi sprawami przedsiębiorstwa po śmierci właściciela do czasu przejęcia firmy przez spadkobierców.

mat partnera

Osoba wybrana na zarządcę sukcesyjnego musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych. Według ustawy nie musi być ona spokrewniona z właścicielem firmy. Właściciel może powołać zarządcę sukcesyjnego zgodnie z własnymi przekonaniami. Funkcji tej nie może jednak pełnić osoba, która ma prawomocny zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Zarządcą sukcesyjnym nie może być także osoba prawna, np. spółka. Trzeba pamiętać, że funkcję zarządcy sukcesyjnego może w jednym czasie pełnić tylko jedna osoba. Nie można też przenieść na nikogo uprawnień zarządcy sukcesyjnego ani ograniczyć zarządu sukcesyjnego ze skutkiem wobec osób trzecich.

Samo powołanie zarządcy sukcesyjnego w drodze pisemnego oświadczenia nie wystarczy, by z chwilą śmierci przedsiębiorcy został ustanowiony zarząd sukcesyjny. Konieczne jest także złożenie wniosku o wpis powołanego zarządcy sukcesyjnego w rejestrze CEIDG. Można to zrobić elektronicznie za pomocą specjalnego dostępnego na stronie: www.ceidg.gov.pl. Możliwe jest też zgłoszenie zarządcy w wybranym urzędzie gminy. Wpisu dokonuje się bezpłatnie, szybko i bez zbędnych formalności. Szczegółowo o tym, jak uzupełnić wniosek, dowiesz się z poradnika opublikowanego w serwisie informacyjno-usługowym https://www.biznes.gov.pl/sukcesja.

Oświadczenia o powołaniu zarządcy oraz o zgodzie na pełnienie tej funkcji nie trzeba załączać do formularza. We wniosku o wpis zarządcy sukcesyjnego należy jednak, pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczyć, że stosowna zgoda została udzielona.

Zarząd sukcesyjny obowiązuje do chwili przejęcia firmy przez spadkobierców – okres ten nie powinien przekroczyć dwóch lat od dnia śmierci właściciela firmy, a w wyjątkowych przypadkach może trwać do pięciu lat, o czym jednak decyduje sąd.

Po śmierci przedsiębiorcy zarządcę firmy może powołać małżonek przedsiębiorcy mający udział w spadku, spadkobierca ustawowy, który przyjął spadek, ew. spadkobierca testamentowy. Ważne jest to, że powołanie sukcesora po śmierci właściciela przedsiębiorstwa wymaga zgody spadkobierców, którzy łącznie posiadają prawo do 85/100 części spadku. Po śmierci przedsiębiorcy w celu powołania takiego zarządu konieczna będzie jednak wizyta u notariusza.

Aktualne i rzetelne informacje na temat wszystkich spraw dotyczących prowadzenia firmy znajdziesz w serwisie https://www.biznes.gov.pl/sukcesja.


Nowe przepisy weszły w życie 25 listopada 2018 r., z wyjątkiem art. 30 ustawy, który wchodzi w życie 25 lutego 2019 roku (dzięki temu firmy będą miały dodatkowe 3 miesiące na ewentualne zmiany i dostosowanie swoich umów handlowych).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag zarząd sukcesyjnytag komunikat firmy
To warto przeczytać


fot. Kaspersky
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930 
Serwisy specjalne: