Co nowego w Windows7? Instalować czy poczekać?

26-10-2009, 11:56

Migracja na Windows 7 nie musi być natychmiastowa, ale nie trzeba też czekać do wydania pierwszego Service Packa. Najważniejsze, aby dobrze ją przemyśleć. Może w tym pomóc zapoznanie się z nowymi funkcjami w systemie, opiniami na jego temat i dodatkowymi usługami od producentów komputerów.

Ułatwiona praca w Windows 7

Według Microsoftu funkcjonalność Windows 7 można podzielić na trzy obszary. Pierwszym jest uproszczenie wykonywania zadań. Ma na to pozwolić m.in. przebudowany pasek zadań, który pełni rolę centrum uruchamiania programów i przełączania okien. Można podglądać uruchomione aplikacje w miniaturowych okienkach.

Dzieki funkcji HomeGroup możliwe jest łatwe udostępnianie plików i drukarek innym komputerom z systemem Windows 7 wchodzącym w skład sieci danej organizacji. Z kolei rozwiązanie DeviceStage pokazuje stan wszystkich podłączonych urządzeń, takich jak aparaty i telefony komórkowe, co ułatwia synchronizację i zarządzanie nimi z poziomu komputera.

Funkcja Snap ułatwia pracę z otwartymi oknami. Po przeciągnięciu okna do krawędzi ekranu automatycznie zmieni się jego rozmiar. Snap umożliwia także łatwe porównanie zawartości dwóch okien – wystarczy przeciągnąć je do lewej i prawej krawędzi ekranu.

Shake to kolejna funkcja ułatwiająca pracę z oknami. Aby skupić się na jednym, najważniejszym oknie, wystarczy kliknąć na nim myszką i potrząsnąć. Wszystkie pozostałe okienka zostaną zminimalizowane. Powrót do ich poprzednich rozmiarów wymaga powtórzenia tej czynności.

Ułatwienia dla administratorów

Drugim obszarem funkcjonalności Windows 7 jest administrowanie. System ma się szybko włączać i wyłączać. Ma ułatwiać pracę mobilną oraz kontrolę nad używanym oprogramowaniem. W połączeniu z Windows Server 2008 R2 zabezpiecza on pracę zdalną dzięki rozwiązaniom Direct Access oraz Branch Cache (służącym do optymalizacji wykorzystania łącz internetowych).

Nowe możliwości Windows 7

Trzeci obszar funkcjonalności Windows 7 to najnowsze możliwości. System umożliwia obsługę komputera za pomocą ekranu dotykowego multi-touch (rozwiązanie Windows Touch). Pozwala też na strumieniowe przesyłanie plików multimedialnych do innych komputerów PC (PlayTo).

Ciekawą funkcją jest druk uwzględniający lokalizację - dokumenty mogą być przesłane do właściwej drukarki, zarówno w domu, jak i w biurze. Funkcja Pliki w trybie offline umożliwia pracę bez połączenia z siecią i automatyczne synchronizowanie dokumentów między komputerem PC a siecią biurową.

Warto przyjrzeć się przykładowym zrzutom z ekranu przedstawiającym Windows 7.

Czekać czy zwlekać?

Kupowanie nowego, niewypróbowanego produktu nie zawsze wydaje się rozsądne. Wiele osób będzie chciało zaczekać, aż system zostanie dobrze sprawdzony "w praniu". Dla wielu osób i firm sygnałem do jego zakupienia będzie wydanie pierwszego Service Packa, czyli pakietu poprawek dla systemu.

Na ciekawą rzecz zwraca jednak uwagę David Coursey z serwisu PC World (zob. Windows 7 And You: Wait For The Service Pack?). Czekanie do pierwszego Service Packa było uzasadnione, kiedy dodatki te były podstawowym środkiem do ulepszenia świeżego jeszcze produktu. Teraz większość użytkowników posiada komputery podłączone do internetu, a poprawki wydawane są regularnie. Zakupiony system można poprawiać cały czas i czekanie na skumulowaną poprawkę nie jest konieczne, tym bardziej że ma się ona pojawić za rok.

Wydajność wygląda nieźle

Windows 7 jest uważany za system dość udany i wydajny. Ciekawe testy porównujące go z Mac OS X 10.6 opisał Dong Ngo w serwisie CNET.

W testach Windows 7 wypadł gorzej od Mac OS X, jeśli chodzi o żywotność baterii, czas uruchamiania się i wyłączania oraz przetwarzanie mediów. System Microsoftu okazał się jednak lepszy w zadaniach związanych z grafiką 3D i przy obsłudze gier. Z tego też powodu Windows 7 wydaje się dobrym rozwiązaniem dla graczy. Systemy w testach Donga Ngo były przeprowadzane na różnych komputerach, dlatego warto zapoznać się ze szczegółami (zob. Performance showdown: Windows 7 vs. Snow Leopard).

Bardzo optymistycznie do nowego systemu podchodzi firma HP. Według jej informacji komputer stacjonarny dla HP wyposażony w system operacyjny Windows 7 Professional może pracować nawet trzy razy szybciej niż starsze modele, zużywając przy tym jedynie połowę energii. Czas uruchamiania notebooków jest teraz nawet o 41% krótszy, a zamykanie systemu może trwać aż o 30% krócej. Również firma Dell twierdzi, że system działa na jej komputerach szybciej, co ma być wynikiem "bezprecedensowej współpracy" pomiędzy Dellem a Microsoftem

Pomocne usługi

Producenci komputerów z pewnością będą ułatwiać przechodzenie na nowy system, oferując odpowiednie usługi. Przykładowo firma HP, która sprzedaje już nowe komputery z Windows 7, udostępniła dla firm Usługi migracji HP (HP Migration Services) oraz Windows 7 Onsite Upgrade Service. Dla klientów indywidualnych dostępna będzie aplikacja HP Support Assistant oraz bezpłatne Dni ekspertów ds. systemu Windows 7.

Również firma Dell uruchomiła nowe usługi związane z zarządzaniem i wsparciem dla Windows 7, które mają lepiej przygotować firmy do wdrożenia nowego systemu operacyjnego.

Powyższe usługi nie są oczywiście niezbędne, ale mogą ułatwić sprawę szczególnie tym firmom, które obawiają się przenoszenia danych lub używają aplikacji starszego typu. Z pewnością migracja powinna być dobrze przygotowana, a nie pośpieszna. Takie jest zdanie m.in. firmy Gartner, która przypomina, że Microsoft zapewni wsparcie dla Windowsa XP do kwietnia 2014 roku.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31