Co nowego w OpenOffice.org 3.0?

14-10-2008, 09:53

Ukazała się najnowsza wersja pakietu OpenOffice.org oznaczona numerem 3.0. W najnowszej odsłonie program rozszerzono o funkcje, dzięki którym jeszcze pełniej może on służyć jako darmowy i legalny zamiennik dla pakietu MS Office.

Nowości, jakie znalazły się w OpenOffice.org 3.0, można było zobaczyć już wcześniej w wersji beta. Nie będą więc one wielkim zaskoczeniem, ale z okazji premiery programu warto je wymienić.

Darmowy pakiet biurowy wspiera teraz format ODF 1.2. Ta zaktualizowana wersja formatu ODF, będącego standardem ISO, znajduje się już na końcowym etapie standaryzacji. OpenOffice.org 3.0 pozwala również na zapis i odczyt dokumentów stworzonych w Microsoft Office 2007 (.docx, .xlsx, .pptx). W wersji beta funkcja ta nie działała idealnie, ale z pewnością warto się przyjrzeć, jak zadziała w wersji finalnej. W OpenOffice.org poprawiono też eksportowanie do formatu PDF.

Interfejs pakietu biurowego został odświeżony. Po uruchomieniu programu użytkownik zobaczy centrum startowe, które daje łatwy dostęp do szablonów, dokumentów i poszczególnych składników pakietu.

Sonda
Z jakiego pakietu biurowego korzystasz?
  • OpenOffice.org
  • MS Office
  • KOffice
  • Google Docs
  • Inny
wyniki  komentarze

Wśród wielu nowości warto zwrócić uwagę na funkcję Solver w arkuszu kalkulacyjnym. Pozwala ona na wybranie optymalnej wartości komórki w oparciu o wartości innych komórek. W arkuszu zwiększono też liczbę kolumn (do 1024) i dodano możliwość pracy grupowej. W OpenOffice.org można też łatwiej kadrować obrazy i tworzyć wykresy. Wprowadzono (jeszcze niepełną) obsługę makr Visual Basic.

Bardzo dużą zmianę odczują użytkownicy systemu Mac OS X. Najnowszy OpenOffice.org działa natywnie na komputerach Apple. Możliwe, że przyczyni się to do zwiększenia udziału OpenOffice.org w rynku pakietów biurowych.

OpenOffice.org 3.0 z pewnością warto wypróbować, ale z jego pobraniem w najbliższym czasie możemy mieć problem. Strona projektu w chwili obecnej udostępnia jedynie linki do pobrania, a samo pobieranie może przebiegać wolno. Z informacji na stronie wynika, że ekipa OpenOffice.org nie spodziewała się tak dużego zainteresowania aplikacją. W tej chwili członkowie projektu pracują nad tym, aby stronę przywrócić do normalnego działania.


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031