Co mają wspólnego walki gladiatorów, Ludwik XIV, tabaka i katar?

14-03-2018, 06:36

O ile dwa ostatnie słowa da się połączyć w dosyć logiczny sposób, o tyle reszta wyrazów wydaje się nie mieć wspólnego racjonalnego mianownika. Jednak dla znawcy historii… chusteczki higienicznej tworzą one sensowny ciąg.

Używamy ich niemal codziennie, nie tylko do wycierania nosa, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd on się wzięły? Albo kto wpadł na pomysł, że będą (pierwotnie) kwadratowe? Może nawet będąc dziećmi słyszeliście rymowankę „mam chusteczkę haftowaną”?

Szczerze jednak wątpię, żeby ktokolwiek, nawet w przypływie największej nudy, „wygooglował” hasło „chusteczki higieniczne”, dlatego spieszę z odpowiedzią!

Geneza chusteczki higienicznej sięga II w. p.n.e., kiedy to w Rzymie pierwotnie służyła do ocierania twarzy z potu. Dopiero cztery wieki później nabrała swoich śmiercionośnych właściwości. Tutaj pojawiają się słynne walki gladiatorów. Otóż w II w. n.e. to nie kciuk skierowany ku górze pozwalał pokonanemu ujść z życiem, tylko właśnie znaki dawane przez publikę za pomocą chustek – większych niż obecnie nam znane i wykonanych często z drogich materiałów. Jednak po tym okresie chusteczki zniknęły, aby pojawić się dopiero w XV wieku we Włoszech i z biegiem lat stać się towarem luksusowym, ze względu na materiały, z których były wykonane, czy koronkowe ozdoby. Wówczas były on także perfumowane – nie jest to wymysł naszych czasów. Chusteczki stały się nieodłącznym i tak istotnym elementem stroju, że król Francji Ludwik XIV wydał dekret stanowiący o ujednoliceniu ich kształtu. W ten oto sposób, z królewskiego rozkazu, chusteczka stała się kwadratowa już w drugiej połowie XVII wieku.

Chusteczki higieniczne zrobiły jednak zawrotną karierę dzięki tabace. Wraz z upowszechnieniem jej wśród mężczyzn, stały się one nieodłącznym elementem chroniącym twarz i ubranie przed skutkami wciągania sproszkowanego tytoniu – kichaniem. Ponieważ chusteczki szły z duchem czasu (i mody) wraz ze swoimi właścicielami, przybierały one najróżniejsze kolory i wzory (przeważnie motywy bitewne, wizerunki wodzów czy nawet mapy). Ta moda jednak odeszła, wraz z tabaką, czyli u schyłku XIX wieku.

W późniejszym okresie chusteczki stały się bardziej eleganckim elementem ubioru, uważane były nawet za część bielizny osobistej. Kobiety używały chusteczek jedwabnych, często koronkowych i ozdobnych, a mężczyźni posługiwali się chusteczkami w ciemnych kolorach. 

Prawdziwy przełom nastąpił w 1924 roku, kiedy po raz pierwszy na rynku pojawiły się papierowe chusteczki, początkowo przeznaczone do demakijażu. Od tego czasu ludzie szybko odkryli i docenili ich zbawienne właściwości w trakcie kataru, a w Polsce rozpoczęto ich produkcję w latach 70. XIX wieku i stopniowo wypierały one swoje materiałowe pierwowzory. Oczywiście nie całkowicie. W dzisiejszych czasach tradycyjne chusteczki, wykonane z dobrej jakości materiału, służą mężczyznom jako elegancki dodatek podczas ważnych uroczystości.

Obecnie jednak trudno o coś bardziej prozaicznego niż chusteczki higieniczne, jednak czy ktokolwiek z Was przypuszczał, jaka historia się za nimi skrywa?


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytaćRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Serwisy specjalne: