Cloud Security Alliance i Securing Smart Cities przedstawiają najlepsze praktyki dotycząceb dronów

08-02-2017, 11:10

Cloud Security Alliance (CSA), organizacja zajmująca się określaniem i upowszechnianiem najlepszych praktyk służących zapewnieniu bezpiecznego środowiska przetwarzania w chmurze, wraz z Securing Smart Cities, globalną inicjatywą not profit, której celem jest rozwiązywanie obecnych i przyszłych problemów inteligentnych miast w zakresie cyberbezpieczeństwa, poinformowały o publikacji raportu dotyczącego ustanawiania bezpiecznego programu dronów w inteligentnych miastach.

Nowy dokument, którego współautorem jest grupa odpowiedzialna za Internet Rzeczy w ramach CSA, obejmuje informacje na temat roli dronów i ich wpływu na przyszłe obszary metropolitalne.

- Niezależnie od tego, czy jesteśmy ich fanami, czy nie, staje się coraz bardziej oczywiste, że drony będą odgrywały istotną rolę w środowisku inteligentnych miast — powiedział Brian Russell, współautor raportu, przewodniczący grupy IoT w ramach Cloud Security Alliance. - Coraz więcej miast aktywnie pracuje nad implementacją zakrojonych na dużą skalę programów opartych na dronach, które wspierają różne funkcje, od medycznych, transportowych i rolniczych po zarządzanie w sytuacjach kryzysowych i ochronę infrastruktury. Istotne jest, aby systemy dronów były bezpieczne, stabilne, odporne na ataki i nie naruszały równowagi ekologicznej.

W raporcie badawczym pt. „Ustanowienie bezpiecznego programu dronów miejskich” zidentyfikowano zagrożenia dla bezpieczeństwa, jakie mogą stwarzać drony, a następnie przedstawiono praktyczne wskazówki odnośnie sposobów wykorzystywania ich jako skutecznego narzędzia cyberbezpieczeństwa w monitorowaniu inteligentnego miasta. Raport opisuje również potencjalny wpływ dronów na główne aspekty miejskie, takie jak bezpieczeństwo mieszkańców, i określa niezbędne środki wymagane do ochrony przed zagrożeniami, ich monitorowania, reagowania na nie, jak również odzyskiwania sprawności po tego rodzaju incydentach.

- Drony na niebie, drony w morzu, drony na ziemi. Jednak czy jesteśmy na to gotowi? Masowe wykorzystywanie tych urządzeń przez miasta sugeruje, że tysiące programowalnych, połączonych ze sobą mobilnych maszyn będzie działało nie tylko na ulicach, ale również nad i pod nimi. Z punktu widzenia bezpieczeństwa taka sytuacja gwarantuje potencjalne katastrofy, w razie gdyby jeden z kilku systemów dronów lub oprogramowanie służące do sterowania nimi zostało zainfekowane lub zmanipulowane. Chcemy jak najwcześniej zwrócić uwagę na te kwestie, dlatego stworzyliśmy te wytyczne — powiedział Mohamad Amin Hasbini, członek zarządu Securing Smart Cities.

 

 

Zalecenia przedstawione w raporcie obejmują wymogi dotyczące planowania, zintegrowane projektowanie systemów, bezpieczny zakup, integrację, testowanie i wdrażanie systemów dronów. Z inteligentnymi miastami wiąże się również problem zabezpieczenia środowisk, które wymagają łatania systemów i kontrolowania urządzeń. Drony mogą przynieść korzyści w zakresie cyberbezpieczeństwa, łącznie z wykrywaniem oszukańczych sygnałów, monitorowaniem operacji wykrywania, identyfikowaniem zagłuszanych sygnałów oraz wsparciem reagowania na incydenty dla innych połączonych systemów.

Autorami raportu są Brian Russell, główny inżynier Leidos, Mohamad Amin Hasbini, starszy badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab, oraz Martin Tom-Petersen, dyrektor i partner, Smart City Catalyst. Zobacz pełny raport.

 

Autor: Piotr Kupczyk, Kaspersky Lab


Źródło: Materiał nadesłany do redakcji. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


To warto przeczytać


fot. PolyRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: