Citizendium, czyli Wikipedia dla ekspertów

22-09-2006, 10:56

Larry Sanger, jeden z założycieli Wikipedii, ma zamiar stworzyć nowy projekt bazujący na artykułach zgromadzonych dotychczas w wolnej encyklopedii internetowej. Ta nowa Wikipedia ma jednak stawiać nie tyle na swobodę edycji, ile na jakość informacji.

Wikipedia jest źródłem popularnym, a jej strony cieszą się dużym szacunkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy wpis może być zmieniony przez każdą osobę, nawet nie mającą nic wspólnego z dziedziną, której dotyczy artykuł.

Projekt Sangera o nazwie Citizendium, będzie startował z obecnej pozycji Wikipedii. początkowo artykuły w obydwu źródłach będą takie same, ale jeśli artykuły w Citizendium zaczną być zmieniane, to projekt pójdzie już dalej swoją drogą.

Użytkownicy Citizendium, którzy będą mogli edytować wpisy, będą musieli podpisywać się pod artykułami swoim nazwiskiem. Będą także proszeni o udostępnienie swoich referencji. W przeciwieństwie do Wikipedii, Citizendium będzie faworyzowało specjalistów w danej dziedzinie. Do projektu może przystąpić każdy, ale musi liczyć się z tym, że głos eksperta w sprawie spornej będzie ważniejszy.

W swoim manifeście Sanger napisał, że Citizendium zamieni internetową anonimowość, jaka panuje na Wikipedii, na odpowiedzialność za własne słowa, jaka panuje w świecie realnym. Artykuły w Citizendium również będą dostępne na licencji GNU FDL.

Na razie nie wiadomo, jak start Citizendium wpłynie na Wikipedię. Może być tak, że niektórzy Wikipedyści po prostu przejdą do prac nad nowym projektem, widząc szansę na ulepszenie jakości i znaczenia swoich tekstów. Sam Sanger traktuje Citizendium nie jako następcę Wikipedii, ale jako alternatywę. Wszystko okaże się już wkrótce, gdy nowy projekt wystartuje.

Źródło: Citizendium.org, Guardian Unlimited
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.