Chrome: webowe aplikacje zrozumieją mowę

23-03-2011, 11:30

Wsparcie dla API wejścia głosowego HTML5 zostało dodane do wersji beta przeglądarki Google Chrome. W przyszłości może ono umożliwić tworzenie aplikacji internetowych, do których będziemy po prostu mówić.

Informacje o aktualizacji kanału beta przeglądarki Google Chrome znalazły się na blogu Google Chrome. Mają one znaczenie przede wszystkim dla twórców aplikacji internetowych, którzy chcą spróbować czegoś naprawdę nowego.

Do przeglądarki dodano wsparcie dla API wejścia głosowego HTML5 (ang. HTML5 speech input API). Dzięki niemu deweloperzy będą mogli wprowadzić do aplikacji np. możliwość wprowadzania tekstu mówionego (przez mikrofon) i zamieniania go na tekst pisany. Użytkownik będzie potrzebował jedynie mikrofonu. Mówiony przez niego tekst będzie przekazywany do serwera w celu dokonania transkrypcji.

>>> Czytaj: Milion dolarów od Google na wykrywanie cenzury

Wspomniane API to propozycja Google'a oraz HTML Speech Incubator Group - grupy działającej przy W3C, która zajmuje się możliwościami integracji technologii rozpoznawania mowy z HTML5. Prace grupy mają prowadzić do stworzenia niezależnego od przeglądarki rozwiązania rozpoznawania mowy bez zbędnego nadmiaru standardów. Więcej informacji na temat HTML5 speech input API można znaleźć na stronie W3C.

Google ma już na koncie udane doświadczenia z rozpoznawaniem głosu. Użytkownicy urządzeń z Androidem mogą dyktować tekst i wydawać komendy swoim urządzeniom. Google udostępniła też rozszerzenie Voice Search dla przeglądarki Google Chrome, które umożliwia wyszukiwanie głosem.

Wsparcie dla API wejścia głosowego w Google Chrome beta można wypróbować, odwiedzając stronę z demonstracją. Ponadto nowa wersja beta przeglądarki daje wstępną możliwość wypróbowania 3D CSS.

Wejście głosowe w aplikacjach internetowych może mieć duże znaczenie. Po pierwsze każdy nowy sposób wprowadzania danych stymuluje kreatywność deweloperów i może prowadzić do stworzenia produktów, jakich jeszcze sobie nie wyobrażamy. Może się również poprawić sytuacja osób niepełnosprawnych. Dla części z nich rozpoznawanie głosu nie jest nowością, ale czym innym jest stosowanie dodatkowej technologii dostępności, a czym innym korzystanie z aplikacji w taki sam sposób, jak robią to "zwykli użytkownicy".

>>> Czytaj: Google Chrome - nowy interfejs zaoszczędzi czas


Źródło: Google Chrome Blog
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy