Chore zatoki – przyczyny, objawy i leczenie

18-03-2018, 07:44

Katar podczas przeziębienia czy grypy jest czymś całkowicie normalnym, choć niezwykle uciążliwym. Jednak jeśli utrzymuje się on przez dłuższy okres lub często powraca w towarzystwie bólu głowy, prawdopodobnie chodzi o chore zatoki.

Zapalenie zatok przynosowych jest często konsekwencją przebytego wcześniej przeziębienia. Ignorowanie zwykłego kataru po chorobie niestety może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Ból towarzyszący chorym zatokom umiejscowiony jest u nasady nosa i w okolicach czoła. Znamiennie nasila się także przy pochylaniu. Nieleczone zatoki mogą być niezwykle groźne, jednak wczesne działania i zastosowane odpowiednio leki mogą pomóc, nawet bez konieczności wizyty u specjalisty.

Na choroby zatok narażeni są w szczególności alergicy, astmatycy, osoby cierpiące na przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych, a także ludzie mający próchnicę zębów lub posiadają krzywą przegrodę nosową. Za ból i niedrożność nosa oraz zatok odpowiadają również tworzące się w nich polipy.

Sposobów leczenia chorych zatok jest kilka. Istnieją różne leki przeciwbólowe działające bezpośrednio na zatoki, jednak zatrzymują one jedynie ból, nie eliminując problemu, jaki najczęściej są niedrożne zatoki. Tutaj idealnie sprawdzają się inhalacje z pary wodnej z odrobiną soli bądź ziół (np. rumianku). Dobrym dodatkiem jest również olejek kamforowy. Inhalacja sama w sobie może nie należy do najprzyjemniejszych metod, jednak wykonywana trzy razy dziennie przyniesie ukojenie i drożność chorym zatokom, a co za tym idzie ogromną ulgę. Zalecane są również ciepłe kąpiele oraz sauna. Można również zakupić w aptece gotowe zestawy do płukania nosa i zatok, krople, syrop oraz maści wspomagające leczenie.

Niestety jednak nieodpowiednio dobrane na zatoki leki mogą nie przynieść pożądanych rezultatów i jedynym wyjściem pozostaje operacja. Dzieje się tak również przypadkach przewlekłych i nawracających chorób zatok. Najczęściej wykonywane zabiegi to:

  • Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ) – najnowocześniejsza i najbardziej skuteczna operacja zatok,
  • Polipektomia – usunięcie polipów nosa i zatok,
  • Septoplastyka – korekcja przegrody nosa. 

Chore zatoki doskwierają wielu ludziom, dlatego na rynku można znaleźć różnego rodzaju leki łagodzące ból i udrażniające zatoki. Ważne jest, aby nie lekceważyć tego problemu, ponieważ powikłania mogą ciągnąć się latami w postanie przewlekłego zapalenia zatok, które utrudnia nie tylko oddychanie, lecz codzienne funkcjonowanie chorego.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. DotPR
fot. Pixabay

fot. eBay


RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.