Chmura pełna walorów

10-05-2018, 15:00

Polscy przedsiębiorcy nie wykazują dużego zainteresowanie usługami chmurowymi. Jak zachęcić ich do tego, aby bliżej poznali możliwości cloud computingu?

Według Eurostatu 37 proc. dużych przedsiębiorstw działających w Polsce korzysta z chmury obliczeniowej, natomiast wśród średnich firm (poniżej 250 pracowników) wskaźnik ten  wynosi 17 proc. To bardzo niewiele, biorąc pod uwagę np. stopień nasycenia w Finlandii, gdzie niemal 90 proc. organizacji, zatrudniających powyżej 250 osób, wykorzystuje walory chmury. Niektórzy uważają, że statystyka zaciemnia rzeczywisty obraz. Zwolennicy cloudu przekonują, że sytuacja w Polsce wygląda zdecydowanie lepiej, bowiem dane zaniżają małe firmy, które niechętnie  podchodzą do  nowego rodzaju usług. Ale nie brakuje odmiennych opinii -  jest jeszcze gorzej aniżeli pokazują to statystyki. Tego typu opinie często pojawiają się m.in w ustach developerów realizujących projekty związane z chmurą. 

Bardziej przychylam się do tej drugiej opinii.  Z naszych rozmów z klientami wynika, że ich wiedza na temat chmury często ogranicza się do do popularnych usług związanych z przechowywaniem danych czy usług pocztowych. Tymczasem możliwości cloud computingu są nieporównywalnie większe. Dlatego bardzo mocno stawiamy na edukację rodzimych przedsiębiorców – mówi Daniel Kaczmarczyk Microsoft Cloud Director w fimie Senetic.

 

Jakie argumenty przełamią upór największych sceptyków? Jeszcze do niedawna promotorzy publicznej chmury przekonywali potencjalnych nabywców, iż największą zaletą tego modelu usługowego są niższe wydatki niż w przypadku zakupu infrastruktury. Ale przedsiębiorcy dostrzegają także inne walory cloud computingu.  Ciekawe informacje na ten temat zawiera opracowanie  „2017 Spotlight Report” przygotowane przez Crowd Research Partners. W badaniu uczestniczyło blisko 2 tys. specjalistów z całego świata. 47 proc. respondentów stwierdziło, że największą korzyścią wynikające ze stosowania usług cloud jest nieograniczona skalowalność. Co ciekawe, w raporcie opublikowanym rok wcześniej odsetek ten wyniósł 36 proc.  Na drugim miejscu znalazła się poprawa dostępności i ciągłość działania (43 proc), a dopiero na trzecim redukcja kosztów (36 proc).

Tego typu dane są bardzo cenną wskazówką nie tylko dla firm oferujących usługi, ale również szefów działów IT, którzy chcą przekonać prezesów, aby migrować do chmury publicznej - dodaje Daniel Kaczmarczyk  

 

Od czego zacząć przygodę z chmurą publiczną? Najczęściej organizacje decydują się model SaaS (Software as a Service) , czyli oprogramowanie sprzedawane jako usługa. Według Gartnera w 2017 roku globalna wartość tego segmentu wyniosła niemal 59 mld dolarów. Warto zaznaczyć, że połowa respondentów uczestniczących w badaniu Crowd Research Partners za najpopularniejszą usługę SaaS uznała Microsoft Office 365 (50 proc),  zaś  Salesforce, który przez długi czas dzierżył prymat w tej kategorii uzyskał 27 proc. 

Wielu naszych klientów, którzy zdecydowali się na zakup Microsoft Office 365, szybko dostrzega korzyści wynikające ze stosowania tego produktu. Co ciekawe, użytkownicy są bardzo zaskoczeni, że wersja chmurowa oferuje dużo więcej funkcji niż pudełkowa. Naszą rolą jest pokazywanie tych różnic – tłumaczy Daniel Kaczmarczyk Microsoft Cloud Director w fimie Senetic

 

Brak wiedzy stanowi jedną z głównych barier rozwoju usług chmurowych w Polsce.  Nie jest to jednak jedyna przeszkoda. Duże obawy związane są też z bezpieczeństwem, ryzykiem utraty danych czy integracją z istniejącym środowiskiem IT. 

- Dostawców usług chmurowych, a także resellerów działających na polskim rynku czeka mnóstwo pracy.  Jednak to kierunek, od którego nie ma odwrotu. Według IDC sprzedaż rozwiązań chmurowych w latach 2017 – 2021 będzie rosła w Polsce w średnim tempie 18 proc. rocznie . - podsumowuje Daniel Kaczmarczyk Microsoft Cloud Director w fimie Senetic.

 

***

Senetic oferuje najlepsze na rynku oprogramowanie i narzędzia do budowy infrastruktury sieciowej i serwerowej, koncentrując się na sprawdzonych, solidnych markach. Firma stawia na dynamiczny rozwój. Od 2009 roku nieustannie rozszerza obszar działania w branży IT.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag White-Magicktag Senetictag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. FedEX


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.