Chiny rozpoczynają egzekwowanie nowego prawa dla mikroblogerów

19-01-2012, 17:44

Internauci, którzy w Chinach korzystają z mikroblogów, będą musieli wcześniej potwierdzić swoją tożsamość. Według tamtejszych władz ma to pomóc w walce z szerzeniem "niebezpiecznych plotek".

Chińskie władze rozpoczęły egzekwowanie nowego prawa związanego z "prawdziwymi nazwiskami" w witrynach mikroblogowych - poinformował serwis PC Advisor

Czytaj także: Chiny testują superszybki pociąg

Obowiązek wykorzystywania prawdziwych imion i nazwisk testowano już pod koniec ubiegłego roku, a obecnie całość wprowadzana jest w życie w największych chińskich miastach. Jeśli program pilotażowy związany z weryfikacją danych się powiedzie, całość zostanie rozszerzona na inne części kraju.

Choć oficjalnie prawo już zaczęło obowiązywać, wcześniej pomysłodawcy ustawy informowali, że internauci będą mieli trzy miesiące na zastosowanie się do nowych reguł. Prawdopodobnie nowe obostrzenia obejmą teren całego kraju dopiero pod koniec marca.

Jak informowaliśmy niedawno, wykorzystanie mikroblogów w Chinach tylko w 2011 roku wzrosło aż czterokrotnie. O nowym prawie, w myśl którego użytkownicy tego typu witryn będą musieli weryfikować swoją tożsamość, zaczęto mówić zaledwie kilkanaście tygodni temu. Przedstawiciele rządu zapewniają, że dodatkowe przepisy powstały, by chronić obywateli, choć niezależni obserwatorzy nie mają wątpliwości, iż jest to po prostu próba kontrolowania niezwykle silnego medium.

Czytaj także: Chińscy mikroblogerzy będą musieli weryfikować swoją tożsamość


Źródło: PC Advisor
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930