Check Point wykrył kampanię cyberszpiegowską o globalnym zasięgu

01-04-2015, 10:02

Check Point – największa organizacja na świecie zajmująca się wyłącznie dostarczaniem rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, opublikowała dziś raport dotyczący wykrycia szeregu cyberataków przeprowadzonych przez zorganizowaną grupę wywodzącą się prawdopodobnie z Libanu i mającą powiązania polityczne.

Specjaliści z firmy Check Point wykryli serię cyberataków przypuszczanych w ramach kampanii nazwanej „Volatile Cedar”. Jej założeniem jest wykorzystywanie w atakach na infrastrukturę informatyczną zindywidualizowanego złośliwego programu określanego kryptonimem „Explosive”. Prowadzona od początku 2012 r. kampania umożliwiła skuteczny dostęp do zasobów dużej liczby celów na całym świecie, dzięki czemu atakujący mogli monitorować działania ofiar i wykradać im dane.

Według potwierdzonych informacji zaatakowane organizacje to zarówno podmioty działające w sektorze obrony, telekomunikacji i mediów, jak i instytucje edukacyjne. Charakter ataków oraz ich skutki świadczą o tym, że atakujący nie działają z pobudek finansowych, ale kierują się chęcią uzyskania dostępu do wrażliwych informacji organizacji będących przedmiotem ataku.


Śledztwo ekspertów Check Pointa ustaliło, że:

• „Volatile Cedar” to doskonale zarządzana i skoncentrowana kampania - cele są dobierane bardzo starannie, tak aby do minimum ograniczyć rozprzestrzenienie złośliwego oprogramowania przy jednoczesnym osiągnięciu celu ataku i zminimalizowaniu ryzyka wykrycia.

• Pierwszą wersję oprogramowania „Explosive” wykryto w listopadzie 2012 r. Z biegiem czasu pojawiło się kilka nowych.

• Sposób działania tej grupy hakerów obejmuje w pierwszej kolejności atak na publicznie dostępne serwery sieciowe, z automatycznym i ręcznym wykrywaniem słabych punktów podatnych na atak.

• Po przejęciu kontroli nad serwerem atakujący może wykorzystać go jako punkt wyjściowy do przeglądania, identyfikowania i atakowania dodatkowych celów zlokalizowanych głębiej w strukturze wewnętrznej sieci. Wykryto dowody zarówno ręcznych włamań do systemu przez sieć, jak i automatyczne mechanizmy infekcji przez USB. 

„Volatile Cedar” to bardzo interesująca kampania wykorzystująca złośliwe oprogramowanie. Od samego początku była skuteczna i prowadzona w sposób nieprzerwany, przy czym jej wykrycie utrudniają dokładne planowanie i doskonałe zarządzanie, pozwalające na stałe monitorowanie działań ofiar oraz szybkie reagowanie na wykryte incydenty - powiedział Dan Wiley, dyrektor Działu Reagowania na Zdarzenia i Zbierania Informacji o Zagrożeniach w Check Point Software Technologies. 

To jedno z oblicz przyszłych ataków skoncentrowanych na konkretnych celach: złośliwe oprogramowanie, które pozwala na ciche obserwowanie sieci, wykradanie danych oraz szybką adaptację w przypadku wykrycia przez systemy antywirusowe. Czas, by organizacje zaczęły bardziej proaktywnie podchodzić do kwestii zabezpieczenia swoich sieci.***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag Check Pointtag bezpieczeństwo


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031