Chciał okupu w Bitcoinach za przerwanie ataków DDoS, został jednak namierzony i zatrzymany

09-05-2013, 10:57

Media rozpisują się o kolejnym sukcesie polskiej policji, która zatrzymała 32-letniego mieszkańca Legnicy "w związku z atakami hakerskimi".

Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu zatrzymał osobę podejrzaną o szereg ataków „na platformy internetowe jednego z serwisów aukcyjnych i dwóch banków” (zob. notkę na stronie policja.pl).

Chodzi prawdopodobnie o kwietniowe „awarie” Allegro, ING Banku Śląskiego oraz mBanku. W każdym z wymienionych przypadków mieliśmy do czynienia z okresowym brakiem dostępu do serwisów transakcyjnych, co mogło być spowodowane atakami DDoS.

Dolnośląscy policjanci podkreślają, że do zatrzymania mężczyzny doszło w wyniku ścisłej współpracy z podmiotami pokrzywdzonymi. Okazało się bowiem, że sprawca ataków w zamian za ich zaprzestanie żądał okupu w wysokości 50 tys. zł płatnego w Bitcoinach. Straty zaatakowanych przedsiębiorców oszacowano na blisko 8 mln zł.

Sprzęt zabezpieczony przez policję

Sprzęt zabezpieczony przez policję, fot. dolnoslaska.policja.gov.pl

Podczas przeszukania miejsca zamieszkania podejrzanego funkcjonariusze zabezpieczyli „dwie jednostki komputerów oraz nośniki pamięci i telefony komórkowe” (widoczne na powyższym zdjęciu - wątpliwe, że to właśnie ich użyto do zaatakowania Allegro i wymienionych wcześniej banków). Sprzęt przekazano biegłemu do dalszej analizy, a mężczyznę po przesłuchaniu zwolniono.

Informację o zatrzymaniu policja podsumowała stwierdzeniem: W sieci nigdy nie jesteśmy anonimowi. Każde działanie pozostawia po sobie ślad, który w razie zachowania niezgodnego z prawem może doprowadzić do naszej identyfikacji. Oczywiście można z tym polemizować, w przypadku przeciętnego użytkownika internetu jest to jednak prawda.


Źródło: policja.pl
To warto przeczytać
fot. Kogifi


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.