Chcesz kupić drona? Pamiętaj też o obowiązkowym ubezpieczeniu oraz przestrzeganiu prawa lotniczego

19-01-2016, 10:23

Drony w Polsce cieszą się coraz większą popularnością. Incydent na lotnisku Chopina w Warszawie, kiedy to dron zakłócił lądowanie samolotu, co z kolei pociągnęło za sobą konieczność zmiany kierunku lądowania kolejnych dwudziestu samolotów, pokazał, że niestety nie każdy operator drona jest świadomy tego, że w powietrzu obowiązują jeszcze bardziej restrykcyjne zasady, niż na drodze.

W obrębie lotnisk obowiązuje strefa CTR, czyli przestrzeń powietrzna będąca strefą kontrolowaną przez kontrolę lotów – używanie bezzałogowych statków powietrznych w takich warunkach jest niedopuszczalne, o ile nie zostało to uzgodnione ze służbami ruchu lotniczego.

Mimo to, dostęp do dronów jest łatwy, sterować może nim każdy. Na świecie obserwujemy coraz to nowe możliwości ich zastosowania: dostarczają przesyłki, pizzę, czy nawet pełnią funkcję kelnera. Bardzo często używane są do fotografowania i kręcenia filmów z wysokości. Ich zastosowań jest coraz więcej i same drony są coraz bardziej popularne. Dlatego też ubezpieczyciele wyszli naprzeciw nowej niszy i teraz każdy właściciel drona może ubezpieczyć zarówno samego drona jak i konsekwencje ewentualnych szkód wyrządzonych przy jego udziale.

Ubezpieczenie takiego bezzałogowego statku powietrznego dostępne na rynku obejmuje zarówno OC użytkownika jak i pakiet dodatkowy – tzw. Aerocasco, czyli nagłe i niespodziewane uszkodzenia ubezpieczonego drona, powstałe podczas lotów wykonywanych w zasięgu wzroku sterującego (VLOS) oraz na ziemi w czasie postoju lub naprawy. 

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla posiadaczy dronów. Warto je rozszerzyć o Aerocasco, które obejmuje zarówno drona jak i jego wyposażenie, np. kamerę - radzi Maciej Kuczwalski z CUK Ubezpieczenia. Należy pamiętać, że ubezpieczenie obejmuje szkody wyrządzone podczas lotów wykonywanych w zasięgu wzroku sterującego (VLOS), ale możemy je dodatkowo rozszerzyć o loty poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS) i loty nocne. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji wyrządzenia przez dron szkody podczas użytkowania go niezgodnie z przepisami prawa lotniczego, szczególnie w miejscach gdzie obowiązuje zakaz lotów, ubezpieczyciel odmówi wypłaty jakiegokolwiek odszkodowania.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag VLOStag ubezpieczeniatag OCtag dronytag BVLOStag aerocasco
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: