Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

CDP: Ustawa szerokopasmowa spowoduje wzrost liczby miejskich sieci wielofunkcyjnych

25-04-2010, 21:13

Zdaniem zarządu Crowley Data Poland do 2014 roku 90% miast w Polsce będzie posiadać sieci wielofunkcyjne. Będzie to efektem przyjętej „ustawy szerokopasmowej” przy założeniu, że szybko zostaną wprowadzone przepisy wykonawcze do tej ustawy.

Crowley Data Poland specjalizuje się w usługach telekomunikacyjnych dla klientów instytucjonalnych. Obok administracji publicznej CDP realizuje również kompleksowe projekty teleinformatyczne dla samorządów.

– Ułatwienia, które przynosi ustawa, dają nam możliwość pełniejszego wykorzystania naszych doświadczeń w budowie sieci miejskich i wielofunkcyjnych – uważa Dariusz Terlecki, członek zarządu CDP. – Oceniamy, że nawet przy zakładanym przez ekspertów osiemnastomiesięcznym terminie wprowadzenia rozporządzeń, do 2014 roku większość miast w Polsce zdecyduje się na budowę takiej sieci.

Ustawa o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych daje samorządom możliwość budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, a także pełnienia roli operatora telekomunikacyjnego.

>> Czytaj też: Wszyscy posłowie za wspieraniem usług i sieci telekomunikacyjnych

– Z jednej strony ta nowa rola samorządów jest dobra. Mogą jednak rodzić się pewne wątpliwości, bowiem władze i przedsiębiorcy mogą znaleźć się w sytuacji konkurencyjnej – ostrzega Jarosław Roszkowski, prezes Crowley Data Poland. – W konsekwencji wiele komercyjnych projektów rozbudowy infrastruktury może pokrywać się z projektami samorządowymi. Mamy już taki przypadek okolicy Warszawy, czyli projekt Wielozadaniowej Sieci dla powiatu Warszawa Zachodnia – dodał prezes Roszkowski.

Gminy zwykle nie mają doświadczenia w prowadzeniu dużych projektów telekomunikacyjnych. Ich obsługą zajmowały się do tej pory specjalistyczne firmy.

– Świadczenie usług operatorskich będzie dużym wyzwaniem organizacyjnym dla samorządów. Zapewnienie bezpieczeństwa i płynności przesyłanych danych, a także prowadzenie całościowej ewidencji i statystyki nie będzie możliwe bez pomocy doświadczonych podmiotów, które posiadają odpowiednie zaplecze – twierdzi Piotr Wieczorkiewicz, wiceprezes zarządu Crowley Data Poland. Jego zdaniem popyt na tego rodzaju usługi w przyszłości skokowo wzrośnie.

Miejskie sieci wielofunkcyjne opierają się zwykle na infrastrukturze teleinformatycznej zbudowanej w technologii transmisji radiowej, jak np. LMDS. Ich główną zaletą jest uniwersalność i możliwość elastycznej rozbudowy. Sieci takie pozwalają na zintegrowanie przepływu informacji różnych służb i podmiotów miejskich. Umożliwiają rozbudowę monitoringu wizyjnego, ułatwiają zbieranie danych telemetrycznego, a nawet stworzenie niezależnej transmisji głosowej opartej o protokół VoIP.

>> Czytaj też: Ruszył program "Internet dla Gmin"


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *