Buzdygan po raz drugi przegrał ze Stowarzyszeniem Wikimedia

18-11-2009, 12:20

Arnoldowi Buzdyganowi nie należy się odszkodowanie za to, że w Wikipedii jego zachowanie określono mianem "trollowania" - takiego zdania był Wrocławski Sąd Apelacyjny, który podtrzymał wyrok wydany wcześniej przez Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Wyrok ma niemałe znaczenie, nie tylko dla Stowarzyszenia Wikimedia Polska.

Sprawa Wikimedia vs. Buzdygan ciągnie się od pewnego czasu i jest dość szeroko komentowana. Zaczęło się od Wikipedii, gdzie Arnold Buzdygan został opisany jako "polski przedsiębiorca, znana i kontrowersyjna postać polskiego usenetu". Dalej w Wikipedii dało się przeczytać, że Arnold Buzdygan...

Od lat wywołuje zainteresowanie kontrowersyjną treścią oraz stylem swych wystąpień. Ze względu na zawarte w nich wulgaryzmy, propozycje zakładów oraz zapowiedzi licznych procesów sądowych i groźby pobicia, część społeczności określa te zachowania mianem trollowania.

Jak widać, Buzdygan nie został określony jako "troll" (tak podają niektóre media), ale wpis w Wikipedii stwierdzał, że "część społeczności" określa w ten sposób jego zachowania. Mimo to Buzdygan poczuł się urażony. Pozwał Agnieszkę K., sekretarza Stowarzyszenia Wikimedia Polska, żądając zadośćuczynienia i przeprosin. W czerwcu Dziennik Internautów poinformował, że Buzdygan przegrał z Wikipedią.

>>> Czytaj: Buzdygan przegrał z Wikimedią - wniosek oddalony

Teraz Gazeta Wyborcza Wrocław podaje, że sąd apelacyjny uznał, iż notka w Wikipedii w ogóle nie narusza dóbr osobistych Arnolda Buzdygana. Sędzia uznał też, że powód prowadzi bardzo szeroką działalność w internecie i jest niejako osobą publiczną, która musi się liczyć z krytyką.

Ponadto posiłkując się opinią biegłych, sąd stwierdził, że Stowarzyszenie i Agnieszka K. nie mają wpływu na wpisy w Wikipedii (źródło: Katarzyna Lubieniecka, Nie dostanie odszkodowania od Wikipedii za "trolla").

Ciekawy komentarz dotyczący wyroku opublikował prawnik Olgierd Rudak w swoim serwisie Lege Artis. Jego zdaniem wyrok oznacza, że usługodawca działający na warunkach ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie ponosi odpowiedzialności za bezprawne dane zamieszczone w jego serwisie przez użytkowników. Więcej na ten temat w artykule pt. Prawomocny wyrok w sprawie "trolla" z Wikipedii (akt.).

Buzdygan - osoba publiczna

Warto też zajrzeć na blog Piąta Władza, w którym Dominik Panek przytacza ustne uzasadnienie Sądu. Jasno daje ono do zrozumienia, że wypowiadając się publicznie w internecie, stajemy się osobami publicznymi. Poniżej fragment uzasadnienia:

Są pewne grupy społeczne, zawodowe, których odporność na krytykę jest i musi być podwyższona. (...) to również dotyczy osób, które prowadzą swojego rodzaju publicystykę, z udziałem przecież nie zamkniętego tylko absolutnie otwartego kręgu dyskutantów. I z tego powodu uważamy, że dobra osobiste powoda nie zostały naruszone

Dominik Panek podaje też, że Arnold Buzdygan już zapowiada złożenie skargi do Sądu Najwyższego. Wciąż utrzymuje on, że autorami przypisywanych mu wypowiedzi są inne osoby, które się pod niego podszywały. Więcej na ten temat w tekście pt. Arnold Buzdygan przegrywa w Sądzie Apelacyjnym!

Jaka jest rola Stowarzyszenia Wikimedia Polska?

W związku ze sprawą Dziennik Internautów zadał kilka pytań  Stowarzyszeniu Wikimedia Polska. Odpowiedział prezes Tomasz Ganicz. Stwierdził, że stowarzyszenie raczej nie chce nic oświadczać w tej sprawie, ale przy okazji w ciekawy sposób wyjaśnił, dlaczego nie ma ono wpływu na zawartość Wikipedii.

Stowarzyszenie od początku swojego istnienia przyjęło zasadę, że nie wtrąca się w merytoryczną zawartość artykułów w Wikipedii ani też w żaden sposób nie wpływa na zasady w niej panujące i w związku z tym nie może też wydawać żadnych opinii na temat treści zawartych w tym projekcie, gdyż mogłyby one być potraktowane jako próba tego rodzaju ingerencji. O kształcie artykułów w Wikipedii decyduje społeczność tego projektu licząca ok 10 000 osób, zaś samo Stowarzyszenie liczy nieco więcej niż 100 osób. Serwery na których działa Wikipedia znajdują się w USA i Holandii i stanowią własność amerykańskiej Wikimedia Foundation, a nie Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Członkowie Stowarzyszenia są w większości aktywnymi wikipedystami - ale działają w Wikipedii na własną rękę i odpowiedzialność. Fakt należenia do Stowarzyszenia nie daje im żadnych szczególnych praw w samej Wikipedii, ani też władze Stowarzyszenia nie mogą narzucić swoim członkom co i jak mają pisać w Wikipedii. Stowarzyszenie pełni w stosunku do Wikipedii jedynie rolę służebną - organizuje zjazdy i warsztaty edytorów Wikipedii, szkolenia dla osób, które chcą przystąpić do projektu, wspomaga edytorów Wikipedii i innych projektów Wikimedia w pozyskiwaniu materiałów potrzebnych do tworzenia treści, np: organizuje wyprawy fotograficzne, finansuje zakup książek i podręczników, wspiera edytorów w kontaktach z instytucjami - nie narzucając im jednak żadnego kierunku prac, a jedynie reagując na zgłoszone potrzeby.


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829