(akt.) Bułgaria zawiesza ratyfikację ACTA

14-02-2012, 20:30

Bułgarska telewizja publiczna, powołując się na anonimowe źródła rządowe, poinformowała w poniedziałek, że Sofia wycofa swój podpis pod porozumieniem ACTA. Aktualizacja: Informacje o wycofaniu podpisu nie potwierdziły się, Bułgaria dołączyła jednak do krajów, które "zawiesiły" ratyfikację umowy.

Przypomnijmy, że dotychczas "zawieszenie" procesu ratyfikacji porozumienia zapowiedziały - oprócz Polski - także Czechy i Łotwa, Niemcy natomiast postanowiły się wstrzymać ze złożeniem podpisu. W sobotę, 11 lutego, przez całą Europę przetoczyła się fala protestów przeciw ACTA.

Czytaj więcej: Polska zaraziła Europę protestami przeciwko ACTA

Według bułgarskiej telewizji efektem sobotnich demonstracji miało być wycofanie przez premiera Bojko Borysowa podpisu pod kontrowersyjną umową. Było to podstawowe żądanie protestujących w 17 bułgarskich miastach. W samej Sofii - według różnych źródeł - w manifestacji uczestniczyło od 5 do 7 tysięcy osób. Podobnie jak w Polsce, decyzję o podpisaniu porozumienia podjęto w Bułgarii bez konsultacji społecznych.

Jak informuje PAP, na najpopularniejszych bułgarskich stronach internetowych, z których można ściągać za darmo filmy i muzykę, w poniedziałek pojawiło się skierowane do władz wezwanie grupy Anonymous. Można w nim usłyszeć: Sobotni protest był pokojowy. Więcej protestów nie będzie. Następne kroki będą inne, (...) jesteśmy pewni, że nie spodobają się władzom. Dajemy wam szanse wycofania się z porozumienia.

Dotychczas Anonymous nie atakowali internetowych stron bułgarskich instytucji. Włamali się tylko na stronę organizacji broniącej praw autorskich, która publicznie zaaprobowała podpisanie ACTA przez Bułgarię. Inaczej było w Polsce, o czym szczegółowo informowaliśmy w Dzienniku Internautów. Analizę ataków DDoS na strony w domenie .gov.pl zdążył już przeprowadzić Rządowy Zespół Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL.

Czytaj więcej: Rządowi eksperci przeanalizowali niedawne ataki DDoS

Jak wynika z kolejnej depeszy PAP, również Bułgaria zamierza "zawiesić" ratyfikację ACTA do chwili wypracowania przez państwa unijne jednolitego stanowiska. Informację taką podał na konferencji prasowej minister gospodarki, energetyki i turystyki Trajczo Trajkow.

Z burzliwej dyskusji, do której doszło w Bułgarii w ostatnich dniach, wynikało, że społeczeństwo nie jest gotowe zaakceptować mechanizmów stwarzających groźbę zamachu na wolność w internecie - powiedział minister. Postarał się też przerzucić winę za dołączenie do sygnatariuszy ACTA na poprzedni rząd, który sprawując władzę w latach 2005-2009, podjął pierwsze kroki w tym kierunku.


Źródło: PAP, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag porozumieniatag politykatag Bułgariatag Anonymoustag ACTA
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31