Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Budowa strategii EB - od czego zacząć?

07-12-2016, 14:32

Bardzo wiele działań Employer Brandingowych jest prowadzonych w firmach w sposób niezaplanowany i chaotyczny, często w formie spontanicznych projektów. Wraz ze wzrostem świadomości nt. znaczenia wizerunku pracodawcy na rynku pracy, organizacje decydują o prowadzeniu tychże działań w sposób usystematyzowany.

Często w tej sytuacji decydenci stają przed dylematem: od czego zacząć? To proste – od strategii! Dobrze funkcjonująca organizacja wie dokąd zmierza, jakie są jej mocne i słabe strony, a także z jaką konkurencją musi się mierzyć. Podobne aspekty powinniśmy sprawdzić w naszej firmie w obszarze jej wizerunku wewnętrznego i zewnętrznego.

Dlatego budowanie strategii EB musimy rozpocząć od pozyskania silnego wsparcia i akceptacji dla naszych działań ze strony sponsora projektu - w tym przypadku najczęściej zarządu lub właściciela firmy. Nie uda się skutecznie kreować wizerunku pracodawcy bez zrozumienia tej konieczności przez decydentów, którzy  choćby akceptują budżet przeznaczany corocznie na działania EB.

W kolejnym kroku musimy ustalić punkt wyjścia naszych działań, badając jak postrzegana jest nasza organizacja zarówno przez obecnych jak i potencjalnych pracowników. Tą wiedzę możemy pozyskać na różne sposoby: od ankiet poprzez wywiady z pracownikami, aż po badania grup focusowych. O planowanych działaniach warto poinformować osoby zatrudnione w firmie, bo to oni są najlepszymi ambasadorami naszej marki.

Koniecznie też trzeba przyjrzeć się bezpośredniej konkurencji: zobaczyć z jakich narzędzi korzysta, w jakich kanałach jest obecna. To dla nas bogate źródło wiedzy o tym jak dotrzeć do kandydatów, na których również nam zależy.

Aby świadomie dobierać personel do naszego przedsiębiorstwa warto zdefiniować grupę docelową, do której chcemy dotrzeć z komunikatem rekrutacyjnym. Tworząc personę - wyimaginowanego pracownika naszej firmy określamy gdzie i z kim mieszka, jak dociera do pracy, jak spędza czas wolny i czym się interesuje. Dzięki zrozumieniu gdzie i z kim przebywa nasz potencjalny pracownik będziemy w stanie wybrać optymalne kanały dotarcia do niego.

Kluczem do skutecznego budowania wizerunku jest zrozumienie czy wyróżniamy się na rynku, co jest wartością dla naszych pracowników. Swoje późniejsze komunikaty możemy opierać o tak wyłonione EVP (Employee Value Proposition), które o ile będzie szczere, wiarygodne i unikalne może pomóc nam w pozyskaniu nie tylko świetnych ekspertów do naszej organizacji, ale - co równie ważne- ludzi wyznających podobne wartości.

Po przeanalizowaniu powyższych aspektów działań wizerunkowych możesz przejść do przygotowania listy kanałów i wyboru narzędzi, z których będziesz korzystać chcąc dotrzeć do przedstawicieli najbardziej interesujących cię grup zawodowych. Warto konkretne działania zaplanować i wpisać w harmonogram.

Takie podejście ułatwi późniejsze zarządzanie budżetem (który również musisz opracować) i wydatkami na EB.

Kończąc budowanie strategii nie zapomnij o wskaźnikach, dzięki którym będziesz monitorować efektywność podjętych działań. To, co będziesz mierzyć każdorazowo wynikać będzie z celów organizacji, dla której przygotowałaś strategię EB. Pamiętaj, że rynek pracy podlega ciągłej zmianie, dlatego strategię, którą przygotowałeś dziś co jakiś czas powinieneś przejrzeć i zweryfikować czy nadal przystaje do potrzeb firmy i wymagań kandydatów.

Pozdrawiamy, BardzoHR


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik