Budka dla ptaków - jak zaprosić ptaki do swojego ogrodu

06-02-2019, 09:25

Marzec to początek sezonu lęgowego ptaków, dzień jest coraz dłuższy, temperatura coraz wyższa sprzyja to aktywności ptaków i od rana słychać ćwierkające ptaki! To cudowne móc ich słuchać! Z niecierpliwością przecież każdy na to czekał, bo to dowód, że nastała prawdziwa wiosna. Jesteście ciekawi którzy to skrzydlaci bohaterowie przemierzyli tysiące kilometrów, aby znowu do nas zawitać i pięknie śpiewać? Zobaczcie, jakie gatunki przylatują do nas na wiosnę, oraz w jakiej budce lęgowej najchętniej założą gniazdo.

mat partnera

Budka lęgowa dla ptaków, które przylatujących na wiosnę. Poznaj 5 gatunków ptaków, które są symbolem wiosny.

Od wielu lat na podstawie bacznych obserwacji ornitologicznych można śmiało stwierdzić, że ptaki powracają do nas ze swoich zimowisk według konkretnego, stałego kalendarza powrotów. To zawsze zapowiedź wiosny. Ptaki po powrocie z zimowisk dobierają się w pary, po czym szukają dla siebie dogodnego miejsca do założenia gniazda i do wyprowadzenia lęgów. W naturalnych ekosystemach ptaki w zależności oczywiści od gatunku do założenia gniazda wybierają dziuple wydrążone w drzewach. Jeżeli brak jest naturalnych miejsc lęgowych, ptaki również chętnie zasiedlają budki lęgowe specjalnie dla nich przygotowane. Ptaki chętnie wybierają budki lęgowe keramzytowe ze względu na ich dobre warunki termiczne. W artykule przedstawię 5 gatunków ptaków, które wracają do nas
w porze wiosennej i chętnie zasiedlają skrzynki dla ptaków.

1. Skowronek

Ptaki te, pokazują się u nas już w połowie lutego oraz w marcu. Gdy jeszcze nie słychać ani nie widać innych gatunków. Ptak ten jest jednym z pierwszych, który zaczyna pięknie śpiewać, pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie. Ptak ten jest nieco większy od wróbla, na pewno każdy kojarzy go poprzez pierwsze wiosenne ćwierkanie. Jego śpiew jest perlisty, opisany jako potoczysty i złożony z wysokich, szybkich, wibrujących świergoczących treli, bardzo przyjemny dla naszego ucha. Jest z nami do października, a jeżeli miesiąc jest cieplejszy to nawet do listopada. Później odlatuje z Polski i najczęściej zimuje w rejonach basenu Morza Śródziemnego oraz
w Europie Zachodniej.

2. Bocian biały

Bociany przylatują do nas na przełomie marca i kwietnia. Miesiącem odlotów zazwyczaj jest sierpień lub wrzesień. W przeciwieństwie do śpiewających skowronków czy słowików, bocian nie daje o sobie znać charakterystycznym śpiewem, natomiast można usłyszeć jak klekocze. Często bociany są bardzo widoczne, gdy siedzą w swoich gniazdach lub przechadzają się na polach. Należą do większych ptaków. Dorosłe osobniki mają długie czerwone nogi i taki sam długi spiczasty dziób, a od czubka dzioba do końca ogona mierzą mniej więcej od 100 do 115 cm. Rozpiętość ich skrzydeł jest pokaźna, bo osiąga od 155 do 215 cm. Zimą stanowczo wolą polecieć do ciepłych krajów, a ich celem jest Afryka. Tworzą tam stada, liczące nawet do tysiąca osobników.
Gniazda bociana są również pokaźnych rozmiarów, często są gniazdami wieloletnimi, przez co ich waga sięga nawet do kilku set kg. Rozmiary i waga gniazda bywają bardzo pokaźne. Nierzadko zdarza się, że gniazda te ulegają uszkodzeniu w wyniku działania niekorzystnych warunków atmosferycznych np. silnych wiatrów. Zdarza się wówczas, że gniazdo bociana ulega zniszczeniu lub spada na ziemię. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc i wywieszenie platformy lęgowej dla bociana. Platforma taka wykonana jest z wikliny i ma formę analogiczną jak naturalne gniazdo. Platforma lęgowa skutecznie zastępuje gniazdo, które uległo zniszczeniu. Sztuczne platformy lęgowe są chętnie wybierane przez bociany.

3. Słowik

Słowiki witamy nieco później, bo przylatują do nas na przełomie kwietnia, a nawet maja. W Polsce spotkać można słowiki szare i rdzawe. Jak sama nazwa wskazuje łatwo odróżnić je od siebie, ponieważ różnic odzwierciedlona jest w odcieniach ich ubarwienia. Jeżeli chodzi o występowanie, to w zachodniej części kraju spotkać można słowika rdzawego, natomiast we wschodniej połowie występuje jego szara odmiana. Śpiew słowika jest bardzo melodyjny i donośny. Swoją daleką wędrówkę w cieplejsze rejony celem zimowania zaczyna w sierpniu- wrześniu. Leci nocami, by spędzić zimę w środkowej części Afryki w lasach deszczowych. Wracając do Europy, lot odbywa przez Półwysep Pirenejski.

4. Jerzyk

w porównaniu do innych ptaków, które potrafią żyć w naszym kraju nawet przez więcej niż pół roku, zatrzymują się u nas na nieco krótszy czas. Przylatują do w maju, a wylatują już w sierpniu, aby przezimować w rejonach południowej i środkowej Afryki. Są wspaniałymi lotnikami. Mimo że podobne do jaskółek, to nie są z nimi spokrewnione. Bardzo blisko im zaś do kolibra. Spędzają prawie całe życie w powietrzu. Tak im najwygodniej, ponieważ małe nóżki zakończone ostrymi pazurkami uniemożliwiają im chodzenie. Najłatwiej więc przyczepić im się do różnych powierzchni w pionie. Prawidłowo wykonana budka lęgowa dla jerzyka, wewnątrz ma niejednolitą strukturę ścianki, aby łatwo żyło im się w środku. Charakterystyczną cechą skrzynki lęgowej dla jerzyka jest jej poziomy kształt. Na uwagę zasługuje również budka dla jerzyka z betonu (najlepiej z keramzytobetonu), budka ta jest bardzo trwała, dzięki czemu po jej zamontowaniu na budynku zachowana jest ciągłość siedliska. Budka keramzytobetonowa jest również chętnie wybierana przez jerzyki, ponieważ posiada dobre parametry termiczne. Budka dla jerzyka jest również estetyczna i można malować ją w kolorze elewacji, co jest cenną właściwością cenioną przez inwestorów. Żywią się podczas lotu, a ich ulubione pożywienie to liczne owady i komary. Dlatego między innymi przylatują później, bo wtedy też, gdy robi się cieplej, budzą się także i owady. Warto więc zadbać o występowanie jerzyków w naszej okolicy, żeby uporczywych insektów było jak najmniej. Tym bardziej że gniazdowanie odbywa się w sposób kolonijny, czyli w liczniejszych grupach. Należy pamiętać, że jerzyki są objęte ścisłą ochroną gatunkową.

5. Kos

to ciekawy gatunek pod względem zimowania. Nie wszyscy wiedzą, ale co dla nich charakterystyczne, kosy mieszkające w miastach zostają tam i zimują, znajdując cieplejsze elementy w miejskich budowlach. Na zimę odlatują natomiast kosy zamieszkujące przede wszystkim tereny leśne oraz młode ptaki i samice. I te właśnie przylatują do nas na przełomie marca i kwietnia. Odlatują w październiku i listopadzie w cieplejsze rejony śródziemnomorskie. Ich wędrówka odbywa się nocą, ewentualnie we wczesnych godzinach porannych. Jest spokojna, ponieważ podróż przebiega z częstymi, krótkimi przerwami.
Śpiew kosów – samców jesteśmy w stanie usłyszeć już późną zimą, gdy siedzą na umiejscowionych bardzo wysoko punktach (np. dachy budynków, szczyty anten telewizyjnych czy radiowych, wysokie drzewa). Ich ćwierkanie porównywane jest do „fletowych gwizdów”.
W przypadku kosów okres godowy trwa od marca do lipca. Samica może odbyć nawet 3 czy 4 lęgi. Kos chętnie zasiedla budki lęgowe, wybiera wówczas budkę typu P. Budki dla kosa montujemy w zaciemnionym miejscu, najlepiej w zakrzaczeniach lub zaroślach. W takich miejscach kosy czują się bezpiecznie i chętnie wyprowadzają lęgi.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***

Chcesz opublikować informację prasową lub artykuł swojej firmy w DI?
Masz dwie opcje do wyboru:

  1. Wyślij materiał pod adres: ip@di24pl. Redakcja codziennie wybiera kilka najciekawszych z nadesłanych artykułów i publikuje je po wstępnym przeredagowaniu.

  2. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój artykuł zostanie opublikowany w DI bez ingerencji redakcji w treść, wyślij materiał pod adres: kf@di24.pl. W ciągu 24h prześlemy Ci warunki takiej publikacji.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag budka dla ptaków
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Serwisy specjalne: