Bruksela zadowolona z wyników Agendy cyfrowej

31-05-2011, 13:40

Tablicę przedstawiającą osiągnięcia UE w zakresie realizacji celów Agendy cyfrowej opublikowała Komisja Europejska. Ogólne postępy Unii są zadowalające, np. w obszarze regularnego korzystania z internetu przez obywateli. Są jednak i słabe punkty, jak kwestia najszybszych sieci.

W maju 2010 r. Komisja Europejska przedstawiła Agendę cyfrową dla Europy. Określono w niej cele i działania, do jakich ma dążyć Unia Europejska i państwa członkowskie w dziedzinie rozwoju rynku cyfrowego i społeczeństwa informacyjnego. 

Teraz, rok po opublikowaniu agendy, Komisja Europejska opublikowała tablicę wyników przedstawiającą dotychczasowe osiągnięcia. Na stronie, do której prowadzi link, znajdziemy wszystkie zbiory danych i statystyki tablicy wyników.

>>> Czytaj: UE i ciasteczka - jak spełnić "głupie" zasady?

Ogólne postępy osiągnięte w pierwszym roku obowiązywania agendy cyfrowej są zadowalające. W agendzie cyfrowej Unia zobowiązała się do przeprowadzenia 101 konkretnych działań, które mają przyczynić się do wzrostu inwestycji i korzystania z technologii cyfrowych. Ogółem zakończono już 11 działań przewidzianych w europejskiej agendzie cyfrowej. Sześć działań, których termin ukończenia przypadał na 2010 r., jest opóźnionych, natomiast pozostałe przebiegają w dużej mierze zgodnie z harmonogramem.

Komisja za zadowalające uznaje postępy w następujących dziedzinach:

  • Regularne korzystanie z internetu - liczba mieszkańców UE korzystających z internetu wzrosła gwałtownie i wynosi obecnie 65 proc. całej populacji (celem jest osiągniecie pułapu 75 proc. do 2015 r.). Odsetek internautów należących do grup znajdujących się w trudnej sytuacji, na przykład osób o niższym poziomie wykształcenia i osób starszych, wzrósł z 42 proc. do 48 proc.
  • Zakupy w internecie - już 40 proc. obywateli UE robi zakupy w internecie, w tym 57 proc. wszystkich użytkowników internetu. Ponad połowa ludności w 8 krajach członkowskich UE dokonuje zakupów przez internet.
  • e-administracja - 41 proc. obywateli korzysta z usług administracji elektronicznej, a połowa z nich wypełnia formularze poprzez internet. 
  • Promowanie energooszczędnego oświetlenia - oświetlenie półprzewodnikowe zwiększyło w 2010 r. swój udział w rynku do 6,2 proc. (z 1,7 proc. w 2009 r.).

Nierównomierne postępy odnotowano w dziedzinie dostępności łączy szerokopasmowych oraz popytu na nie. To prawda, że dostęp do podstawowej infrastruktury szerokopasmowej zwiększył się nawet na obszarach oddalonych. Mimo to bardzo szybkie łącza szerokopasmowe są obecnie dostępne i wykorzystywane jedynie na kilku (przeważnie miejskich) obszarach.

Za niedostateczne Komisja uznała postępy w następujących dziedzinach:

  • Transgraniczne transakcje handlowe dokonywane w środowisku internetowym -  w 2010 r. odnotowano bardzo niski wzrost poziomu takich transakcji - z 8,1 do 8,8 proc.
  • Obecność małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w internecie - coraz więcej, bo aż 26 proc. MŚP kupuje w internecie, ale jedynie 13 proc. z nich sprzedaje swoje produkty lub usługi w internecie.
  • Opłaty roamingowe - ceny rozmów w roamingu zmniejszyły się o 1,5 eurocenta w 2010 r., jednak nadal są one trzy razy droższe niż rozmowy krajowe. Celem agendy cyfrowej jest całkowite zniesienie różnicy cenowej między rozmowami krajowymi a rozmowami w roamingu do 2015 r.
  • Publiczne inwestycje w zakresie badań i rozwoju oraz innowacji w sektorze teleinformatyki - wydatki władz publicznych na ten cel nie przekraczały 5,7 mld poziomu bazowego z zeszłego roku. Aby zgodnie z założonym celem do 2020 r. kwota przeznaczona na inwestycje w tym zakresie wyniosła 11 mld, konieczne będzie osiągnięcie rocznego wzrostu w wysokości 6 proc.

Więcej informacji w opublikowanej przez Komisję tablicy wyników.

>>> Czytaj: Unia bierze się za własność intelektualną, czyli znów o cenzurze...


Źródło: Komisja Europejska
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930