Britannica jak Wikipedia?

12-06-2008, 15:04

Najstarsza encyklopedia świata, brytyjska Britannica, otwiera się na zewnętrznych użytkowników, którym pozwoli dodawać i edytować hasła. Czy pomoże to wydawnictwu wytrzymać konkurencję ze strony Google i Wikipedii?

Wydawana bez przerwy od 240 lat Encyklopaedia Britannica uznawana jest za najbardziej rzetelne źródło informacji. Jednak coraz częściej przegrywa ona z internetem, do którego dostęp jest łatwiejszy i tańszy, a informacje znacznie częściej aktualizowane. To powoduje, że papierowe wydania encyklopedii nie cieszą się dużą popularnością. Łatwiej jest czegoś poszukać korzystając z Google.

Jest jednak także Wikipedia, największa encyklopedia internetowa, tworzona przez samych użytkowników. Liczący sobie zaledwie 7,5 roku projekt ma swoje wersje w blisko 250 językach. Sporo osób narzeka jednak, że łatwość z jaką można dodawać i edytować hasła nie sprzyja ich poziomowi i wiarygodności. Stąd wykorzystywanie encyklopedii w pracach badawczych czy naukowych jest ograniczone.

Wydawca Encyklopedii Britannica, idąc z duchem czasu, chcą zwiększyć atrakcyjność swojego produktu poprzez nawiązanie do koncepcji z powodzeniem realizowanej przy tworzeniu Wikipedii. Część zawartości ma być tworzona przez samych użytkowników, którzy jednak w tym celu będą musieli być zarejestrowani. W promocji nowej funkcjonalności pomóc ma także nowa szata graficzna.

Zawartość Britannici, dostępnej w Sieci od 1994 roku, tworzyć będą trzy kategorie użytkowników - eksperci, zwykli użytkownicy, a także sama Britannica. Hasła, przed ich publikacją w głównej wersji encyklopedii, będą sprawdzane pod względem ich rzetelności i zgodności z prawdą. Aby zachęcić ekspertów do dalszej pracy wydawca chce stworzyć dla nich system zachęt, którego szczegóły nie są jeszcze znane.

Jeśli zapowiedzi Britannici zostaną spełnione, nie powinna ona stracić nic na swojej merytoryczności, a atrakcyjność jej wersji internetowej powinna wzrosnąć. Wersja beta nowego serwisu jest obecnie w fazie testów, uruchomienie wszystkich nowych funkcji ma nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy.


Źródło: Britannica
Tematy pokrewne:  

tag Wikipediatag encyklopedietag Britannica
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.