BREIN znowu wygrywa

02-10-2011, 11:08

Tym razem stroną przegraną jest News-Service.com, jeden z głównych dostawców usenetu. Musi on usunąć wszystkie materiały mogące naruszać prawa autorskie.

BREIN, organizacja reprezentująca przemysł muzyczny i filmowy w Holandii, dwa lata temu pozwała serwis News-Service.com (NSE). Zarzuciła mu utrzymywanie na swoich serwerach materiałów naruszających prawa autorskie. W czwartek sąd w Amsterdamie przyznał rację powodowi. Zgodnie z wyrokiem NSE ma dwa tygodnie na usunięcie wszelkich treści mogących naruszać prawo. Jeśli tego nie uczyni, naliczana będzie kara w wysokości 50 tysięcy dziennie - informuje TorrentFreak.

Czytaj także: BREIN zamyka kolejnych 11 serwisów

NSE bronił się, że jest jedynie pośrednikiem w przekazywaniu treści, podobnie jak dostawca internetu. Sąd uznał jednak, że obecna procedura - powiadamiania przez posiadaczy praw autorskich o możliwym jego naruszeniu, co skutkować mogło usunięciem konkretnych materiałów - jest niewystarczająca celem ochrony praw.

Wyrok sądu oznacza bardzo poważne problemy dla firmy. Nie ma ona bowiem technicznych możliwości sprawdzenia 15-20 milionów wiadomości dziennie, które są wymieniane między użytkownikami, a także ustalenia, czy na dany materiał uzyskana była zgoda do jego przesyłania czy też nie. Patrick Schreurs, dyrektor generalny NSE, powiedział, że nie widzi możliwości dostosowania się do rozstrzygnięcia sądu.

Jego zdaniem może to oznaczać koniec usenetu w jego obecnej formie. BREIN z kolei nie kryje zadowolenia z wyroku. Zdaniem organizacji jest to przełomowy krok w walce z nielegalnym rozpowszechnianiem chronionych materiałów.

Nie zapadła jeszcze decyzja, czy NSE będzie się odwoływać od wyroku.

Czytaj także: Mininova wypłaci odszkodowanie. Koniec sporu z BREIN


Źródło: TorrentFreak
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930