Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Naukowcom z laboratorium badawczego Hewletta-Packarda udało się odnaleźć brakujący czwarty element obwodu elektrycznego, którego istnienie podejrzewano już blisko 40 lat temu.

Istnienie "memrystora" (ang. memory resistor) przewidział już w 1971 roku naukowiec z University of Berkeley Leon Chua. Był on zdania, że oprócz kondensatora, rezystora i cewki indukcyjnej w obwodzie elektrycznym powinien istnieć czwarty element. Jego właściwości miały być tak unikalne, że niemożliwe było ich uzyskanie w wyniku połączenia pozostałych trzech elementów.

Aż do teraz jednak nikomu nie udało się wyjść poza naukowe spekulacje i wzory. Naukowcy z HP zaprezentowali jednak matematyczny i fizyczny model memrystora, który może dokonać niemałej rewolucji w informatyce. Już teraz bowiem wiadomo, że element ten będzie można wykorzystać do stworzenia nowego typu pamięci, który mógłby zastąpić stosowany obecnie standard DRAM.

Wadą DRAM jest fakt, że po odcięciu zasilania wszystkie zapisane w module informacje ulegają wymazaniu. Dlatego uruchamianie komputerów jest procesem trwającym nawet kilka minut - wszystkie niezbędne do jego funkcjonowania informacje muszą być do niego wgrane od początku. Proces ten nie tylko zabiera sporo czasu, ale także energii, którą można będzie zaoszczędzić dzięki wykorzystaniu nowych kart pamięci.

Zdaniem naukowców z HP memrystory umożliwią także stworzenie systemów komputerowych, które przetwarzałyby zdarzenia czy kojarzyły fakty w sposób podobny do tego, w jaki robi to ludzki mózg. Nowe rozwiązania mogłyby znaleźć zastosowanie m.in. w systemach bezpieczeństwa, bazujących na rozpoznawaniu cech charakterystycznych poszczególnych osób.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Z numerów zniknie "zero"

Źródło: Hewlett-Packard