Bootowanie w 8 sekund dzięki Linuksowi

31-05-2008, 10:16

Wszystkie notebooki Asusa będą wyposażone w system Linux instalowany na płycie głównej. Dzięki temu użytkownik będzie mógł błyskawicznie uzyskać dostęp do internetu i mediów, bez konieczności ładowania Windows Vista z dysku twardego.

Już wcześniej Asus informował, że Splashtop (dystrybucja Linuksa od firmy DeviceVM) będzie instalowana na jego płytach głównych. Teraz producent ogłosił, że na targach Computex 2008 zaprezentuje laptopy z wbudowanym Linuksem.

Na notebookach Asusa dodatkowy Linux będzie nosił nazwę Express Gate. Dzięki niemu użytkownicy będą mogli pominąć Windowsa i błyskawicznie załadować system Linux, który uruchomi się z układu Flash umieszczonego na płycie głównej. Po tym szybkim starcie użytkownik będzie mógł korzystać z kilku wybranych aplikacji (Firefox, Skype i in.).

Zainstalowany w laptopie Linux będzie się cechował nie tylko szybkim startem, ale także małym poborem mocy. Jeśli więc trzeba będzie użyć notebooka tylko do wysłania maila lub sprawdzenia rozkładu jazdy autobusów w internecie, to Express Gate naprawdę się przyda.

Pierwszym zaprezentowanym laptopem z funkcjonalnością Express Gate będzie droższy model F8V. Express Gate będzie jednak z czasem instalowany także w laptopach M70T, M50V oraz M51Vr. Przedstawiciele Asusa zapowiadają szeroką dostępność tej funkcjonalności na swoich komputerach przenośnych.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy