"Book" zarezerwowane dla Facebooka?

25-08-2010, 20:14

Władzom serwisu nie podobają się zapędy konkurencji, która używa podobnych nazw dla swoich witryn.

Facebook wytoczył proces przeciwko witrynie Teachbook.com, która funkcjonuje w sieci jako portal społecznościowy dla nauczycieli. Jak wskazują władze internetowego giganta, taki dobór nazwy celowo narusza dobro znaku towarowego, którym jest nazwa "Facebook".

>>Czytaj także: Trzy osoby z "czarnej listy" na Facebooku zamordowane

Sonda
Facebook słusznie walczy z serwisem Teachbook?
  • Tak
  • Nie
  • Nie wiem
wyniki  komentarze

Prawnicy argumentują swój pozew tym, że słowo "book" użyte w taki sposób w nazwie może mylnie sugerować podobieństwo i pokrewieństwo wspomnianych sieci społecznościowych. Trudno się z tym nie zgodzić, jednak sam wyraz oznaczający w tłumaczeniu na język polski "książkę", jest tak dalece rozpowszechniony, że reakcja ze strony władz serwisu może nieco dziwić.

Nie ma co ukrywać, że w walce Dawida z Goliatem tym razem to ten słabszy może przegrać. Sąd zapewne bez większych wątpliwości przyzna rację władzom Facebooka, które oskarżają Teachbook o chęć czerpania korzyści z podobieństwa w nazwach, mylnie określając go jako "Facebook dla społeczności nauczycieli".

Jak zauważa serwis Mashable, wygrana w tak oczywistej sprawie może być bardzo pomocna w przyszłości, gdy problem będzie dotyczył znacznie silniejszego konkurenta. Barry Schnitt z Facebooka uspokaja jednak, że witryna nie zamierza walczyć z każdym, kto użyje słowa "book".

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu, kiedy w Polsce użytkowników najszybciej zyskiwała Nasza Klasa, również powstawało bardzo wiele witryn, które nazywane były w analogiczny do niej sposób. Nikt jednak wtedy szczególnie się tym nie przejmował.

>>Czytaj także: Facebook nie wybiera się na giełdę


Źródło: Wired
Tematy pokrewne:  

tag sądtag pozwytag pozewtag NKtag nazwatag nasza klasatag Facebook
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy