Bonifacy i Honorata – te roboty już zastępują pracowników

20-12-2018, 22:06

Wystawianie i księgowanie faktur, wprowadzanie zleceń do systemu, zamykanie rachunków bankowych, weryfikacja klientów, wysyłka zamówień – to zadania, które już dziś wykonują roboty. Przykładem jest Bonifacy – robot wcielony w szeregi rekruterów czy Honorata, zajmująca się księgowaniem faktur transportowych w międzynarodowej firmie. Gdzie jeszcze roboty mogą się sprawdzić?

W 2018 roku jedna z firm rekrutacyjnych zatrudniła w swoich szeregach wirtualnego pracownika – Bonifacego. Bonifacy jest robotem, algorytmem napisanym przez specjalistów. Robot skraca proces rekrutacji o jedną trzecią. Można mu przekazać najbardziej pracochłonne i kosztowne zadania takie jak poszukiwanie oraz selekcję kandydatów. Bonifacy został stworzony właśnie w celu maksymalizacji efektywności tej części procesu. Dzięki temu rekruterzy zyskali więcej czasu na spotkania i rozmowy z kandydatami, które są sensem działania każdego headhuntera.

Kolejnym robotem, funkcjonującym z sukcesem, jest Honorata, która zajmuje się księgowaniem faktur transportowych od jednego z dostawców w międzynarodowej firmie. Wdrożenie polegało przede wszystkim na optymalizacji wolumenowej części procesu. Miesięcznie firma otrzymuje aż 2000 faktur od jednego z dostawców za transport towarów. Dane z dokumentów muszą zostać wprowadzone do systemu SAP. Dedykowany do tego pracownik robił to ręcznie, jednak ta praca była dla niego monotonna, a w dziale finansowym firmy czekało na niego wiele projektów, ciekawszych i bardziej rozwijających. Pracownik przepisywał dane z jednej faktury do systemu SAP przez 10 minut. Dziennie był w stanie zaksięgować nie więcej niż 60 faktur. Pracując na cały etat nie był w stanie obsłużyć 2000 faktur. Księgowanie ich zajęłoby mu ponad 330 godzin. Korzyści z wdrożenia to ograniczenie kosztów procesu, znacznie przyspieszenie procesu księgowania faktur (o 98%) – dawniej faktura czekała średnio 60 dni na zaksięgowanie, dziś księgowana jest nie później niż 24h po otrzymaniu, wyeliminowanie błędów księgowych. Ponadto robot nadrobił trzymiesięczne opóźnienie w trakcie 2 tygodni. Co ciekawe, robota można również wypożyczyć.

Źródło: Antal


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31