Bóle mięśni – nie tylko w chorobie

24-06-2019, 08:25

Przemęczenie, zbyt intensywne ćwiczenia, urazy. W tych sytuacjach mogą pojawiać się bóle mięśni. Każdy z nas zna tę dolegliwość, bo niejednokrotnie zdarza nam się przetrenować. Innym zaś razem zmagamy się z przeziębieniem, które powoduje odczuwanie bólu całego ciała. Skąd jeszcze biorą się te dolegliwości?

Przetrenowanie i przeziębienie

Bardzo często ból mięśni pojawia się przy przetrenowaniu. Nierzadko zaczynając przygodę ze sportem, pragniemy szybko osiągnąć wymarzone wyniki. Stawiamy na zbyt dużą intensywność bądź nieadekwatny do naszej kondycji, czas trwania treningu. Im mniej jesteśmy wytrenowani, tym dłużej utrzymuje się późniejszy ból mięśni. 

Ten stan jest charakterystyczny również dla przeziębienia oraz grypy. Gdy w organizmie rozwija się stan zapalny, zostają uaktywnione receptory bólowe. Zaczynamy czuć się osłabieni, a ból mięśni staje się coraz bardziej dotkliwy. W obydwu sytuacjach można spróbować preparatów przeciwbólowych oraz o działaniu przeciwzapalnym. A co robić, gdy ból mięśni utrzymuje się znaczenie dłużej?

 

Bóle mięśni, który zwiastują poważne schorzenia

Jeśli ani przetrenowanie, ani grypa nie mają związku z odczuwanymi dolegliwościami, konieczna jest wizyta lekarska i diagnostyka, często poszerzona o szczegółowe badania. Dla lekarza ważne informacje to te, jak długo trwa ból mięśni i jaki jest jego charakter. Podstawowe informacje pozwalają wysnuć podejrzenie, co się dzieje z organizmem pacjenta.

Ból mięśni jest charakterystyczny dla choroby naczyń obwodowych, neuropatii cukrzycowej lub alkoholowej. Niekiedy bóle mięśni pojawiają się w niedoczynności tarczycy lub są skutkiem ubocznym prowadzonego leczenia. Trudno ich uniknąć w chorobach reumatycznych, ale i stanach zapalnych kręgosłupa. Wymienia się również zespół przewlekłego zmęczenia oraz stany zapalne mięśni.

Niestety istnieje dość długa lista schorzeń, w których bóle mięśni są jednymi z objawów. Zbyt późno podjęte leczenie może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego długo odczuwane objawy, stające się coraz bardziej uciążliwymi, wymagają konsultacji lekarskiej.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Serwisy specjalne: