Blogerzy rysują podróże Witkacego

PATRONAT MEDIALNY 15-05-2012, 10:25

Od dwóch miesięcy można śledzić przebieg wyprawy Szukając Witkacego. Dwoje blogerów wyruszyło szlakiem miejsc ważnych dla artysty i jego sztuki. Całość relacjonują bardzo multimedialnie w mediach społecznościowych. Teraz twórcy idą krok dalej - wykorzystują komiks, aby zilustrować wybrane szczegóły podróży Stanisława Ignacego Witkiewicza z 1914 roku.

"Szukając Witkacego - od Słupska po Sri Lankę, od Upadku do Bzika” to - w założeniu autorów - z jednej strony wyprawa stricte geograficzna. Odwiedzają miejsca, w których Witkacy był i którymi się inspirował. Z drugiej strony – wybiorą się też w głąb jego twórczości i spróbują dociec, jaki wpływ wywarły na nim zdobyte podczas podróży doświadczenia. Poza tym chcą odtworzyć rok 1914 w taki sposób, aby czytelnicy mogli poznać miejsca, krajobrazy, zdarzenia, które widział Witkacy, i co za tym idzie - wczuć się w rolę podróżnika czy turysty z początku XX wieku.

Bronislaw Malinowski na zakupach z Witkacym w Londynie
fot. - Bronislaw Malinowski na zakupach z Witkacym w Londynie
- Docieramy do miejsc, w których Witkiewicz był, widzimy je teraz, patrzymy na zdjęcia z 1914 roku. Sceny same powstają w naszych głowach - nic, tylko je zilustrować - mówi Jakub Górnicki. Od pomysłu do realizacji nie było daleko. Już teraz można oglądać pięć scen z podróży malarza do tropików, a do końca cyklu ma powstać jeszcze ponad piętnaście. Powstały rysunki przedstawiające Witkacego rozpoczynającego podróż, na zakupach w Londynie, wsiadającego na okręt w Tulonie, zwiedzającego targ w egipskim Port Said, a także płynącego na Morzu Czerwonym.

Witkacy w Port Said
fot. - Witkacy w Port Said
- Dążymy do tego, aby na koniec powstała prawdziwa multimedialna opowieść - tłumaczy Ania Górnicka. - Wideo i zdjęcia to jedno, ale bardzo chcemy, aby ludzie dołączali do tej wyprawy i pokazali, jak oni interpretują tamte wydarzenia.

Blogerzy zachęcają innych do tworzenia swoich rysunków, ilustracji i komiksów - Witkacy to w końcu wielość interpretacji. Zainteresowane osoby mogą znaleźć materiały na blogu podrozniccy.com, same sobie wyobrazić, jak wyglądała podróż Witkacego i ... narysować to.

Inicjatywa rozpoczęła się na początku marca i potrwa do października. W tym czasie podróżnicy odwiedzą m.in. Sri Lankę, Australię, Zakopane, Słupsk, Kraków, Odessę oraz Sankt Petersburg.

Wydarzeniu patronują m.in. National Geographic Traveler, TVP Kultura, RMF Classic, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Pomorza Środkowego, Mediafun, LubimyCzytać.pl, GoPlanet.pl, Klub Podróżników Trzy Żywioły, Klub Podróżników "Śródziemie", Dziennik Internautów, Dziennik Turystyczny oraz Travelbit.

Czytaj także: Wyrusz w podróż za Witkacym i jego twórczością


Źródło: podrozniccy.com
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930