Blisko 60% internautów nie dostaje rachunków w terminie

redakcja 16-12-2010, 17:56

Prawie 60% internautów zdarzyło się otrzymać rachunki za usługi, takie jak telewizja kablowa czy abonament telefoniczny, z opóźnieniem – wynika z badania przeprowadzonego przez fundację Komunikacja 2.0 w ramach akcji „Dość papierowych rachunków. Chcę płacić bezpiecznie”. Jednocześnie co trzeci internauta przyznaje, że odcięto mu dostęp do usługi w związku z nieterminowym regulowaniem należności.

– Z głosów ponad 2000 internautów, którzy wzięli udział w naszym badaniu, wyłania się przerażający obraz – komentuje Norbert Kilen z Fundacji Komunikacja 2.0. – Papierowe, tradycyjne rachunki docierają do abonentów z opóźnieniami, za które potem płacą końcowi klienci. Tradycyjne metody rozliczeń są zawodne i niebezpieczne.

Czy zdarzyło się kiedyś, że rachunek za usługę, której jesteś abonentem (np. telefon, telewizja kablowa), nie doszedł na czas?

Czy zdarzyło się kiedyś, że rachunek za usługę, której jesteś abonentem
(np. telefon, telewizja kablowa), nie doszedł na czas?

Największym problemem wynikającym z otrzymywania faktur w postaci papierowej jest nieterminowe otrzymywanie rachunków. Na tę niedogodność zwraca uwagę blisko 60% internautów. Wyniki ankiety pokazują, że za opóźnienia winę ponoszą najczęściej dostawcy usług oraz operatorzy pocztowi – faktury papierowe trafiają bardzo często pod niewłaściwy adres. Aż 75% internautów znalazło w swojej skrzynce pocztowej przesyłkę adresowaną do kogoś innego.

 Czy zdarzyło Ci się znaleźć w skrzynce pocztowej list nie adresowany do Ciebie?

Czy zdarzyło Ci się znaleźć w skrzynce pocztowej list nie adresowany do Ciebie?

– Przesyłanie rachunków drogą pocztową czy nawet e-mailem jest niebezpieczne. Chyba nikt z nas nie chciałby ujawnić wysokości rachunków swojemu sąsiadowi. Tymczasem, jak pokazują wyniki naszych badań, takie sytuacje mają miejsce bardzo często i są zupełnie niezależne od nas – mówi Norbert Kilen.

Zdaniem organizatorów akcji „Dość Papierowych Rachunków. Chcę płacić bezpiecznie” wyniki ankiet powinny dać do myślenia operatorom usług i skłonić ich do wprowadzenia nowych, lepszych i bezpieczniejszych form otrzymywania rachunków i płatności. Najlepiej funkcjonującego w wielu krajach Europy Zachodniej systemu EBPP (Elektronicznej Prezentacji i Płatności Rachunków), który umożliwia otrzymywanie rachunków za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej, a także błyskawiczną realizację płatności.

>> Czytaj także: iPody za pomysły na pozbycie się papierowych rachunków

– W Polsce codziennie wysyłanych jest do klientów indywidualnych ponad 1 milion papierowych rachunków. Choć w ostatnim czasie wielu dostawców udostępniło klientom możliwość otrzymywania rachunków w postaci elektronicznej, to jednak to rozwiązanie nie jest doskonałe – uważa Norbert Kilen. – Bezpieczniejsze byłoby udostępnienie rachunków pochodzących od wielu dostawców w jednym miejscu, np. w systemie bankowości elektronicznej. Dzięki temu, logując się na swoje konto, klient może nie tylko prześledzić historię płatności, ale także błyskawicznie opłacić rachunek bez konieczności wypełniania formularza przelewu. Takie rozwiązanie daje także możliwość odrzucenia płatności np. w sytuacji, gdy operator błędnie obliczył należną kwotę.

Z badań przeprowadzonych przez Fundację Komunikacja 2.0 wynika, że blisko 50% internautów opłaca miesięcznie od 2 do 5 rachunków, a 23% ankietowanych opłaca więcej niż 5 rachunków. Jednocześnie aż 41% ankietowanych przyznało się do zagubienia rachunku.

>> Czytaj także: Start akcji „Dość Papierowych Rachunków. Chcę płacić bezpiecznie”

„Dość papierowych rachunków. Chcę płacić bezpiecznie” to akcja Fundacji Komunikacja 2.0 zajmującej się edukacją w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych w biznesie. Celem akcji jest popularyzacja w Polsce nowoczesnych, wygodnych i przede wszystkim bezpiecznych metod otrzymywania i opłacania rachunków. Działania przeprowadzane są w serwisach społecznościowych (w tym na uruchomionym fun page'u na Facebooku - facebook.com/DoscPapierowychRachunkow). W ramach akcji przeprowadzone zostaną także badania opinii konsumentów. Patronami medialnymi „Dość papierowych rachunków. Chcę płacić bezpiecznie” są Dziennik Internautów, FinanseOsobiste.pl oraz i Lanpolis.pl.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930