Błąd w Nokaut.pl sprawił, że stronę uznano za niebezpieczną. Problem dotknął sklepy

09-08-2013, 13:23

Znana porównywarka Nokaut.pl jest oznaczana w przeglądarkach jako strona niebezpieczna. Podobnie oznaczone są współpracujące z nią sklepy. Nokaut przyznaje, że wina może leżeć po jego stronie.

Porównywarki cen Nokaut.pl nie trzeba nikomu przedstawiać. Wydaje się, że jest to strona o wysokiej reputacji prowadzona przez znaną spółkę akcyjną. Niestety w chwili pisania tego tekstu osoby próbujące odwiedzić stronę Nokaut.pl w Google Chrome mogą zobaczyć takie ostrzeżenie:

zrzut

To dość niepokojące ostrzeżenie, bo głosi, że "nawet jeśli wcześniej bezpiecznie przeglądałeś tę stronę, teraz najprawdopodobniej zainfekuje ona Twój komputer złośliwym oprogramowaniem".

Również przeglądarka Firefox ostrzega przed Nokautem, choć nie tak dramatycznie.

zrzut

To także problem sklepów

Na tym się nie kończy. Jeśli korzystacie z Google Chrome, to odwiedzając niektóre sklepy współpracujące z Nokaut.pl, zobaczycie ostrzeżenie o tym, że "na tej stronie została umieszczona treść od www.nokaut.pl – znanego dystrybutora złośliwego oprogramowania".

zrzut

Na całym tym zamieszaniu mogły też ucierpieć sklepy z wstawionym kodem Nokautu, które dodatkowo mają reklamy Adwords. Kampanie zostały zablokowane.

Ponadto jeśli spróbujecie wejść na Nokaut.pl przez wyszukiwarkę Google (niekoniecznie w Chrome), zobaczycie takie ostrzeżenie:

ostrzeżenie

Wyjaśnienia od Nokaut.pl

Dziennik Internautów rozmawiał o tym z przedstawicielem Nokautu Stefanem Nowakiem. Stwierdził on, że wykorzystywane przez Nokaut rozwiązanie OpenX mogło być podatne na atak. Sprawa jest w tej chwili analizowana przez informatyków.  

AKTUALIZACJA

Otrzymaliśmy następujące oświadczenie od Nokaut.pl:

Serwis Nokaut.pl tak jak wiele innych serwisów internetowych, korzystał z oprogramowania do serwowania reklam (OpenX), które zostało zaatakowane.

Zespół administratorów Nokaut usunął zaistniały problem.

Niestety strona Nokaut.pl została chwilowo zaklasyfikowana przez algorytmy Google jako zagrożenie dla użytkowników. Obecnie pracujemy razem z Google nad jak najszybszym usunięciem niedogodności.

Jesteśmy w kontakcie ze sklepami, których serwisy mogły - w trakcie dzisiejszej sytuacji - nie wyświetlać się prawidłowo w części przeglądarek.

Grupa Nokaut podjęła także współpracę z niezależnymi ekspertami w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony przed podobnymi atakami (niebezpiecznik.pl). Celem współpracy jest pełne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji oraz wdrożenie odpowiednich zmian na przyszłość.  


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy