Bierzesz pożyczkę? Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę

15-05-2018, 09:22

Zadłużanie się nie jest najlepszą strategią na życie, jednak czasami niewielka pożyczka może nam pomóc w rozwiązaniu tymczasowych problemów finansowych. Po to, aby nie wpaść w większe tarapaty, należy wyposażyć się w podstawową wiedzę i wskazówki. Zapoznaj się z poniższym tekstem i wyciągnij własne wnioski.

mat partnera

Jak Cię widzą, tak Cię piszą

Chcesz dowiedzieć się, jak Cię widzą firmy pożyczkowe i czy masz szansę na podjęcie gotówki? W takim razie powinieneś sprawdzić swój BIK, czyli raport przygotowany na Twój temat przez Biuro Informacji Kredytowej. Wówczas będziesz wiedzieć, czy rzeczywiście masz szansę na wzięcie pożyczki. To pokazuje, że zdecydowanie warto pilnować swoich zobowiązań, spłacać wszelkie raty, rachunki i faktury na czas po to, aby mieć dobrą historię w Biurze Informacji Kredytowej.

Warto jednak wspomnieć, że na rynku istnieją firmy, które oferują szybkie pożyczki online, bez wymagania zaświadczenia z pracy i bez żyrantów. Pieniądze można uzyskać szybko, bez wychodzenia z domu, przez internet. Zazwyczaj rozwiązanie to jest jednak dość kosztowne i nie zawsze jest warte zachodu.

 

Sprawdź, czy rzeczywiście stać Cię na pożyczkę

Wbrew pozorom i powszechnie panującym półprawdom, pożyczka nie jest przeznaczona dla osób biednych. W końcu pieniądze musimy oddać firmie z nawiązką, a za każdy dzień zwłoki firma naliczy nam kosztowne odsetki. Dlatego też zanim podejmiemy decyzję o wzięciu na siebie zobowiązania, upewnijmy się, że rzeczywiście jesteśmy w stanie oddać pożyczoną kwotę pieniędzy. Zastanówmy się też, czy aby na pewno w konkretnej sytuacji życiowej potrzebna nam jest pożyczka. Może łatwiej będzie oszczędzać przez kilka miesięcy pewną kwotę, aby potem za te pieniądze nabyć wymarzoną rzecz lub wykupić zagraniczną wycieczkę?

 

Zastanów się, czy rzeczywiście potrzeba Ci dodatkowych pieniędzy

Dodatkowe pieniądze można uzyskać, podejmując się na przykład dodatkowej pracy po godzinach. To jeden z lepszych sposobów, aby zwiększyć swój domowy budżet. Tymczasem pożyczka jest rozwiązaniem awaryjnym, którą zaciąga się w sytuacjach podbramkowych, niespodziewanych, nagłych. Finansowanie bieżącego wystawnego życia czy luksusowych zakupów pożyczką to bardzo droga i bardzo nierozsądna inwestycja. Uważajmy na to.

 

Sprawdź RRSO pożyczki, którą zaciągasz

To bardzo ważny punkt tej kwestii. RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, to wskaźnik, dzięki któremu łatwo porównać między sobą oferty poszczególnych placówek finansowych. W ten sposób wszelkie dane liczbowe czy procentowe dotyczące zobowiązania stają się dla nas jasne i czytelne. Zawsze sprawdzajmy RRSO i zestawmy go z innymi rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Może się bowiem okazać, że pożyczka, na którą polowaliśmy, jest horrendalnie wysoka i kompletnie dla nas niekorzystna.

 

Zapoznaj się dokładnie z umową i regulaminem pożyczki

Zawsze czytaj wszystko, co podpisujesz! Możesz ze spokojem przeczytać to, co jest dostępne na stronie internetowej, lecz zawsze kluczowe i zobowiązujące są dokumenty, które sygnujesz własnym podpisem. Nie ulegaj presji i nie gódź się na rozwiązania, które wpędzą Cię w tarapaty finansowe. Zawsze czytaj umowy. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, pytaj. W razie dalszych wątpliwości po prostu zrezygnuj – dla własnego dobra. 

 

Zapoznaj się z terminem spłaty pożyczki

To kolejny bardzo ważny punkt, szczególnie gdy pożyczamy dużą kwotę, którą może być trudno nam spłacić. Mierzmy siły na zamiary, sprawdzajmy obowiązujące nas terminy. Zachowajmy zdrowe podejście do pieniędzy, które de facto nie są nasze. Zastanówmy się, czy w takim okresie będziemy w stanie rzeczywiście oddać wszystko, co pożyczyliśmy. Przeanalizujmy swoją sytuację finansową, formę zatrudnienia, stałe comiesięczne zobowiązania. To uchroni nas od kosztownych odsetek i kłopotliwych telefonów, a także do przedsądowego wezwania do zapłaty. Pamiętajmy też, aby do tematu pieniędzy podchodzić na chłodno i racjonalnie. Emocje mogą być bardzo złym doradcą. Sprawy nie ułatwia podsycanie naszych zapędów konsumenckich przez kolorowe przekazy reklamowe, atakujące nas zewsząd. To do nas ostatecznie należy decyzja, czy warto i czy powinniśmy brać na siebie nowe zobowiązania finansowe. Lepiej dwa razy się zastanowić nad zaciągnięciem pożyczki niż pochopnie pożyczyć pieniądze od osób trzecich i zmagać się potem przez wiele miesięcy z ich spłatą.

 

Jeśli masz problemy ze spłatą pożyczki, powiedz o tym otwarcie

Każdemu z nas trudno przyznać się do tego, że sobie z czymś nie radzimy. Uczucie porażki nie jest tym, czego oczekujemy od życia. Czasem jednak przyznanie się do błędu jest konieczne, aby wyjść z tarapatów, w które wpadliśmy. Jeśli zaciągnąłeś już zobowiązanie finansowe i mimo najszczerszych chęci masz problemy ze spłatą raty pożyczki w terminie, zgłoś to jak najwcześniej firmie. Daj się poznać z dobrej strony i w odpowiedzialny sposób podchodź do swoich zobowiązań. Weź pod uwagę, że pożyczkodawca funkcjonuje jako firma, której zasadniczym celem jest osiągnięcie przychodu. Firma, pożyczając Ci gotówkę, wyświadczyła Ci usługę, za którą należy się jej zapłata. Pamiętaj, że wiele pożyczkodawców zechce pójść Ci na rękę i ustalić z Tobą warunki przesunięcia spłaty, więc Ty tym bardziej musisz wykazać się dobrą wolą i podejść do sprawy otwarcie.

 

Zawsze możesz odstąpić od podpisanej umowy

Zasada ta obowiązuje, o ile od dnia zawarcia umowy nie minęło 14 dni. Jeśli jest to krótszy okres, a Ty uznałeś, że jednak pożyczki online przez internet nie są dla Ciebie, napisz odstąpienie od umowy, prześlij na adres e-mailowy firmy pożyczkowej i zwróć jej należne pieniądze, wykonując przelew na konto bankowe. Pamiętaj, że nie musisz podawać przyczyny rezygnacji. Nie musisz też nikomu się tłumaczyć. Takie jest Twoje święte prawo konsumenta, z którego możesz skorzystać.

Natomiast jeśli minęło więcej niż 14 dni, pozostaje Ci sumienne spłacanie zobowiązania finansowego, aby nie doprowadzić do pojawienia się długu i – co gorsza - przeterminowania.

 

Nie spłacaj jednej pożyczki drugą pożyczką

To jeden z gorszych pomysłów, na który osoba zadłużona – zazwyczaj w akcie desperacji – może wpaść. Spłacanie jednego zobowiązania drugim może wpędzić nas w spiralę zadłużenia, z której trudno będzie nam się wyplątać. Zróbmy wszystko, aby nie znaleźć się w takiej niekorzystnej sytuacji. Jeżeli mamy problem ze spłatą zobowiązania, skontaktujmy się z pożyczkodawcą, wyjaśnijmy swoją sytuację i poszukajmy dogodnego rozwiązania, dzięki któremu uregulujemy swoje długi, zanim narosną do horrendalnych i trudnych do spłaty kwot. Istnieje spora szansa, że firma będzie chciała wesprzeć nas i rozłoży dług na szereg mniejszych rat lub też wydłuży spłatę pożyczki.

 

Pilnuj spłaty rat pożyczki i spłacaj je sumiennie

Jest to bardzo ważna zasada. Jeśli swoje zobowiązania będziemy spłacać w terminie, zdecydowanie nie będziemy musieli obawiać się windykatorów czy komorników. Jeśli mamy problem z pamiętaniem o terminach i datach, ustawmy na swoim koncie bankowym stałe zlecenie przelewu. Dzięki temu, sam system będzie pilnować o regulowaniu naszych zobowiązań finansowych. Ta prosta usługa jest oferowana przez większość działających w Polsce banków. Przy takim podejściu niestraszny nam będzie żaden telefon czy wizyta listonosza, gdyż zwyczajnie nie będziemy się mieli czego obawiać. Bądźmy w porządku względem firmy, od której pożyczamy pieniądze. Wtedy nie tylko nie będziemy mieć problemów prawnych, ale również będziemy mogli cieszyć się niezmąconym niczym spokojem i wolnością.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
fot. Photo-Mixfot. Renault


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

suplementy
Serwisy specjalne: