Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

BHP przy korzystaniu z ciężkiego sprzętu

22-02-2016, 10:56

Zakłady pracy są zróżnicowane m.in. pod względem sprzętu, z którego korzystają pracownicy. W branży budowlanej wykorzystywanych jest wiele urządzeń, a pracownicy muszą być przeszkoleni w zakresie ich obsługi.

Państwo Inspekcja Pracy jest odpowiedzialna m.in. za sprawdzanie bezpieczeństwa w zakładach pracy i badanie przyczyn leżących u podstaw wypadków mających miejsce w czasie wykonywania pracy. Z przeprowadzonych obserwacji i dotychczas zgromadzonych informacji wynika, że branża budowlana jest jedną z najbardziej zagrożonych wypadkami przy pracy. Z tego względu tak ważne jest zagadnienie bezpieczeństwa w firmach działających w branży budowlanej. Na co jeszcze zwracają uwagę inspektorzy, mówiąc o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa w zakładach pracy?

Sprawny sprzęt to podstawa

Firmy działające w branży budowlanej korzystają na co dzień z różnych maszyn. Ładowarki teleskopowe Manitou, koparki czy koparko-ładowarki to tylko przykłady urządzeń pojawiających się każdego dnia na placach, na których są prowadzone prace budowlane. Wszystkie ładowarki teleskopowe i inne maszyny muszą być w pełni sprawne. Od ich stanu zależy to, czy pracownik je obsługujący rzeczywiście będzie bezpieczny.

By sprzęt był sprawy, dobrze, by przedsiębiorca zdecydował się zakupić urządzenia renomowanych firm, np. Manitou. Ładowarki czy inne urządzenia muszą też przechodzić regularne przeglądy. Jeżeli zostanie stwierdzone uszkodzenie, to niezbędne jest zastosowanie części zamiennych dobrej jakości. Silniki czy układy napędowe są produkowane m.in. przez firmy Cummins czy Deutz.

cięzki pojazd

Pracownicy muszą mieć uprawnienia

Trudno wymagać, by niedoświadczony pracownik, który nie przeszedł kursu, potrafił obsługiwać np. ładowarki teleskopowe Manitou. Z tego względu tak ważne są szkolenia. Pracodawca powinien zatrudnić kandydatów posiadających certyfikaty poświadczające, że ukończyli oni kurs obsługi konkretnego urządzenia. Jeżeli przyjęty do pracy kandydat takiego nie posiada, to w gestii pracodawcy pozostaje skierowanie go na stosowne szkolenie.

Szkolenia BHP

Poza uprawnieniami, pracodawca jest zobowiązany przeprowadzać szkolenia BHP zarówno wstępne, jak i okresowe. Te nie powinny być traktowane jako kolejny koszt, ale inwestycja w bezpieczeństwo zatrudnionych. Warto też uczulić pracowników, by uważnie przysłuchiwali się wskazówkom prowadzącego szkolenie, bo od zastosowania się do nich może zależeć ich zdrowie czy nawet życie. Dodatkowym wymogiem jest, by pracodawca zagwarantował swoim podwładnym odzież roboczą. Kask czy buty mogą zminimalizować skutki wypadku, jeżeli do takiego dojdzie.

Więcej informacji na temat BHP oraz sprzętu Manitou możesz znaleźć na stronie www.zeppelinpl.com/manitou


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:

fot. Sophos




fot. Freepik




fot. Freepik