Bezpieczny plac zabaw w internecie

08-02-2011, 13:37

Z okazji obchodzonego dziś Dnia Bezpiecznego Internetu UPC Polska przygotowało dla najmłodszych internautów, ich opiekunów i nauczycieli nowy podręcznik „Baw się i ucz w sieci”. Publikacja zawiera specjalnie opracowany zestaw gier i zabaw, który pomoże rodzicom wprowadzić dzieci w świat nowoczesnych mediów.

„Baw się i ucz w sieci” jest kolejną wspólną publikacją UPC i Insafe, europejskiej organizacji promującej bezpieczne korzystanie z internetu. Bezpłatny podręcznik, który można pobrać ze strony www.upc.pl/baw-sie-i-ucz-w-sieci, przeznaczony jest dla najmłodszych internautów w wieku 4-8 lat. Oferuje szereg zabaw i gier pomocnych w rozwijaniu podstawowych umiejętności językowych, matematycznych, społecznych i kulturowych.

Specjalnie z myślą o rodzicach i nauczycielach podręcznik zawiera spis tematów poruszanych w ćwiczeniach oraz ich cele dydaktyczne. Autorzy podręcznika zachęcają dorosłych do wykonywania zawartych w nim zadań wspólnie z dzieckiem, co stwarza doskonałą okazję do rozmowy na temat właściwych i odpowiedzialnych zachowań związanych z używaniem internetu.

>> Czytaj także: Dzień Bezpiecznego Internetu 2011 - "Internet to więcej niż zabawa"

– Materiały edukacyjne udostępnione przez UPC i Insafe przygotowują dzieci do bezpiecznego korzystania z cyfrowych mediów. Jednak to przede wszystkim rodzice i nauczyciele ponoszą odpowiedzialność za to, co najmłodsi robią w sieci. Dlatego przygotowaliśmy narzędzia, które wspierają dorosłych we wprowadzaniu dzieci do wirtualnego świata – tłumaczy Patrycja Gołos, dyrektor komunikacji UPC Polska

Z przeprowadzonego przez UPC Polska badania wynika, że wśród rodziców korzystających z internetu zdecydowana większość, bo aż 65% uważa, że internet wywiera pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Jego edukacyjny potencjał dostrzega aż 84% ankietowanych, według 70% rodziców internet pomaga dzieciom rozwijać ich zainteresowania, a 60% badanych przyznaje również, że dzieci korzystające z sieci będą miały w przyszłości większe szanse na rynku pracy.

– Równocześnie, co musi cieszyć, większość rodziców nie podchodzi do internetu bezkrytycznie, zdając sobie sprawę, że nie wystarczy samo posadzenie dziecka przed komputerem – komentuje dr Mirosław Filiciak, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Według 60% ankietowanych warunkiem pozytywnego wpływu sieci na rozwój dziecka jest zachowanie minimalnej kontroli nad jego poczynaniami w wirtualnym świecie.

>> Czytaj także: Życie gwiazd i strony dla dorosłych - tego szukają dzieci w sieci

Więcej informacji nt. bezpiecznego korzystania z sieci można znaleźć na przygotowanej przez UPC Polska stronie www.eSafetykit.net.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31