Bezpieczne zakupy w sieci

Anna Duda, CERTUM 23-02-2010, 17:09

Kupowanie przez internet nie musi oznaczać nabywania kota w worku. Trzeba być jednak świadomym zagrożeń związanych z e-handlem, a także pamiętać o prawach przysługujących konsumentom. Bardzo ważne jest także wyczulenie na kwestie bezpieczeństwa – zarówno podczas logowania się do sklepu, jak i przy dokonywaniu przelewów za zakupione towary.

Prawa e-konsumenta

Ze względu na specyfikę handlu internetowego konsumenci dokonujący zakupów w sieci mają przysługujące im z tego tytułu uprawnienia. Zalicza się do nich przede wszystkim prawo do rezygnacji z zakupów bez podawania przyczyny w ciągu dziesięciu dni od dostarczenia towaru bez ponoszenia negatywnych konsekwencji takiej decyzji. Internauta ma także prawo do realizacji zamówienia w okresie nie dłuższym niż 30 dni.

Na co zwracać uwagę?

Wiarygodny sklep internetowy powinien udostępniać komplet danych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością. Zaliczają się do nich m.in.

  • adres siedziby przedsiębiorstwa,
  • numer, pod którym jest ono zarejestrowane,
  • zasady zapłaty za zamówienie, koszty, termin i sposób dostawy,
  • miejsce i sposób złożenia ewentualnej reklamacji.

To jednak nie wszystko, na co warto zwracać uwagę, dokonując zakupów w sieci. Coraz popularniejsze stają się także różnego rodzaju certyfikaty, gwarantujące klientom sklepów bezpieczne zakupy i ochronę ich danych w sieci. Zalicza się do nich Certyfikat SSL (pojawia się on w formie kłódki w oknie przeglądarki), szyfrujący transmitowane dane. Z takiego systemu szyfrowania korzysta już wiele sklepów – są wśród nich zarówno duże, jak i mniejsze podmioty, m.in. Merlin.pl, Stereo.pl, Emarket, Oponeo i Inbook. Warto pamiętać o tym, że nawet małe sklepy są zobowiązane do ochrony danych osobowych swoich klientów - jednym ze sposobów jest właśnie szyfrowanie transmisji danych poprzez Certyfikat SSL.

Kupując w sieci, dobrze jest również zwrócić uwagę na to, czy sklep korzysta z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego do obsługi płatności. Natomiast przy podawaniu numeru karty kredytowej należy mieć pewność, że strona łączy nas za pośrednictwem bezpiecznego połączenia (adres powinien rozpoczynać się od protokołu https://).

Nie daj się nabrać!

Rosnąca popularność zakupów internetowych przyciąga także nieuczciwych przedsiębiorców. Warto więc poświęcić kilka chwil na upewnienie się, że swoje pieniądze, a także dane osobowe powierzamy wiarygodnemu kontrahentowi. Należy również pamiętać, by sceptycznie podchodzić do niespotykanych okazji, możliwości dokonania zakupów niemal za półdarmo etc. Jak pokazuje doświadczenie – zwykle za takimi okazjami stoi poważne zagrożenie, rzadko kiedy natomiast faktyczna promocja.

 

Poradę dla Czytelników Dziennika Internautów przygotowała redakcja firmy CERTUM, dostawcy certyfikatów SSL.


Następny artykuł » zamknij

Chuck Norris buduje botnet

Źródło: CERTUM
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy