Bezdech senny w XXI wieku

20-04-2017, 08:02

Bezdech senny to choroba rozpoznana stosunkowo niedawno i co gorsze zwykle nieleczona. Większość chorych nie ma pojęcia o swej przypadłości, a szkoda, bo nietrudno ją dziś leczyć.

Powtarzające się podczas snu zaniki przepływu powietrza, które zwane są fachowo obturacyjnym bezdechem sennym, mogą być źródłem poważniejszych problemów ze zdrowiem. Bezdech senny powstaje w wyniku zapadania się języka oraz gardła i jest całkowicie poza naszą kontrolą. Skutkiem bezdechu mogą być problemy z nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami rytmu serca. Dla naszego otoczenia najbardziej kłopotliwe bywa natomiast chrapanie.

Leczenie bezdechu sennego prowadzi się zwykle z wykorzystaniem specjalistycznych aparatów CPAP. Chory stosuje aparat CPAP podczas terapii domowej. Sam aparat to przede wszystkim pompa powietrzna oraz maska. Odpowiadają one za utrzymanie naszych dróg oddechowych w stanie stałej otwartości. Jest to możliwe poprzez generowanie nadciśnienia, które blokuje możliwość zamknięcia naszych dróg oddechowych, a tym samym nie powstaje bezdech senny. Leczenie takie nie jest może szczególnie wygodne, ale do maski można się szybko przyzwyczaić, a i nowoczesne urządzenia są ciche i łatwe w eksploatacji.

Alternatywą dla leczenia bezdechu aparatami CPAP jest leczenie operacyjne. Warto jednak zaznaczyć, iż stosuje się je u osób z niewielkim lub średnim zaawansowaniem choroby. Skala zabiegu ustalana jest indywidualnie. Może obejmować między innymi prostowanie przegrody nosowej, usuwanie powiększonych migdałów lub polipów oraz plastykę podniebienia miękkiego, czy nawet zmniejszenie języka.

Wszelkie metody terapii warto jednak połączyć ze zdrowym trybem życia i zmniejszeniem masy ciała. To są bowiem czynniki, które zwykle zalecają lekarze na starcie diagnozowania bezdechu sennego.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag CPAP
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne:
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.