BCC: Fiskus karze uczciwych przedsiębiorców

03-12-2010, 10:42

Część firm, które przetrwały kryzys, teraz może ponieść konsekwencje rzekomych przestępstw. Business Centre Club (BCC) apeluje i chce nowelizacji ustawy w Kodeksie karnym skarbowym.

W trakcie gwałtownego spowolnienia gospodarki w 2007 i 2008 roku wiele przedsiębiorstw znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. Niektóre straciły poważne kwoty w wyniku gwałtownego osłabienia złotego, inne straciły z dnia na dzień zamówienia i kontrahentów, jeszcze inne miały problemy z pozyskaniem lub przedłużeniem kredytów.

>> Czytaj też: Google odporne na kryzys

Sonda
Czy zgadzasz się z postanowieniami Business Centre Club wobec Fiskusa?
  • tak
  • tak, ale propozycja ustawy nie jest dobra
  • nie
  • nie mam zdania
wyniki  komentarze

Wielu przedsiębiorców przez wiele miesięcy zmagało się z groźbą utraty płynności finansowej i bankructwa. Część upadła, jednak większości udało się przetrwać. Oczywiście w trudnej sytuacji finansowej zdarzały się również przypadki, w których przedsiębiorcy opóźniali się z zapłatą należnych podatków. Jednak ci, którzy przetrwali, zazwyczaj zdążyli już uregulować swoje zobowiązania wobec Skarbu Państwa, płacąc nie tylko zobowiązania podatkowe, ale również karne odsetki od zaległości.

Tymczasem Business Centre Club informuje o pojawiających się w ostatnim czasie przypadkach wszczynania postępowań karnych skarbowych wobec przedsiębiorców i podatników, którzy uregulowali wszystkie swoje zobowiązania wobec państwa. Mimo że zostały zapłacone wszystkie zaległości i karne odsetki, od podatników, którzy zmagali się z globalnym kryzysem, fiskus żąda dziś grzywien sięgających dziesiątek tysięcy złotych. Straszy też podatników odpowiedzialnością karną za rzekome przestępstwa zagrożone w kodeksie karnym skarbowym nawet karą więzienia.

>> Czytaj też: Większa pomoc dla przedsiębiorstw, którym grozi spadek obrotów

BCC wzywa Ministra Finansów do zdyscyplinowania podległych mu urzędników, aby zaprzestali nękania uczciwych przedsiębiorców. Apeluje również do polityków, aby jak najszybciej zajęli się nowelizacją Kodeksu karnego skarbowego i wyłączyli odpowiedzialność karną tych przedsiębiorców, którzy z własnej woli uregulowali zobowiązania wobec Skarbu Państwa wraz z należnymi odsetkami.

BCC proponuje wprowadzenie następującej nowelizacji ustawy Kodeks karny skarbowy:

Art. 57 przyjmuje brzmienie:

„Art. 57. § 1. Podatnik, który uporczywie nie wpłaca w terminie podatku, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 2. Sprawca nie podlega karze, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 1 wpłacono w całości należny podatek.”

Art. 77 przyjmuje brzmienie:

„Art. 77. § 1. Płatnik lub inkasent, który pobranego podatku nie wpłaca w terminie na rzecz właściwego organu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.

§ 2. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

§ 3. Jeżeli kwota niewpłaconego podatku nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 4. Sprawca nie podlega karze, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe określone w § 1 lub 2 wpłacono w całości pobrany podatek na rzecz właściwego organu.

§ 5. Sprawca nie podlega karze, jeżeli przed wszczęciem postępowania w sprawie o wykroczenie skarbowe określone w § 3 wpłacono w całości pobrany podatek na rzecz właściwego organu.”


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31