Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Baza wojennych gróźb USA

24-01-2008, 07:38

W internecie pojawiła się baza wypowiedzi czołowych amerykańskich polityków, które dotyczyły konieczności zbrojnej interwencji w Iraku. W ocenie organizacji Center for Public Integrity, śledząc te wypowiedzi można szybko przekonać się, że politycy składali wiele fałszywych oświadczeń, aby tworzyć w mediach atmosferę zagrożenia.

Center for Public Integrity to działająca w Waszyngtonie organizacja non-profit zajmująca się badaniem materiałów dziennikarskich związanych z ważnymi sprawami publicznymi.

Udostępniona przez organizację baza wypowiedzi amerykańskich polityków to zbiór gróźb wojennych przedstawionych w różnych mediach przez prezydenta Busha oraz siedmiu innych polityków takich jak Richard Cheney, Donald Rumsfeld, Colin Powell i Condoleeza Rice.

Zebrane w bazie wypowiedzi liczą w sumie ok. 380 tys. słów. Są tam oświadczenia udzielone prasie, artykuły, wywiady itd. Według Center for Public Integrity aż 935 wypowiedzi można uznać za fałszywe np. mówią one o budowaniu przez Irak broni nuklearnej, której do dziś nie znaleziono.

Interesująca jest również analiza wojennych gróźb w ujęciu chronologicznym. Zdaniem badaczy ukazuje ona, że począwszy od 11 września 2001 roku różnego rodzaju wypowiedzi dotyczące zagrożenia ze strony Iraku pojawiały się w mediach regularnie i z czasem ich liczba wzrastała.

Najwięcej fałszywych oświadczeń złożył - wg Center for Public Integrity - prezydent George Bush (260) oraz sekretarz stanu Colin Powell (254). Wśród dostępnych w bazie wypowiedzi znajduje się znany komentarz Condoleezy Rice, która powiedziała, że nie chce aby dowodem na obecność broni nuklearnej w Iraku stał się atomowy grzyb.

Ocenianie administracji Busha pozostawiamy internautom, którym zechce się przeszukiwać bazę. Warto natomiast zwrócić uwagę na sam projekt, jako na ciekawe zjawisko w internecie. Baza wypowiedzi polityków zaopatrzona w dobrą wyszukiwarkę może być świetnym narzędziem do analizowania ich retoryki, obietnic itd. Jeśli więcej tego typu narzędzi powstanie w Sieci, będą one stanowić naprawdę ciekawe źródło informacji dla blogerów, historyków, badaczy i wreszcie samych wyborców.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik