Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Bankowe trojany rosną w siłę

31-05-2019, 22:00

Badacze odkryli niepokojący wzrost liczby oprogramowania służącego do kradzieży danych uwierzytelniających oraz pieniędzy z kont bankowych. Mobilne trojany bankowe należą do najszybciej rozwijających się, najbardziej elastycznych i najbardziej niebezpieczniejszych rodzajów szkodników.

W nowym raporcie Kaspersky Lab czytamy, iż w I kwartale 2019 r. zidentyfikowano 29 841 plików takiego szkodliwego oprogramowania, co stanowi wzrost o 18 501 w stosunku do ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Łącznie wykryto ataki na ponad 300 000 użytkowników.

Zwykle trojany kradną środki bezpośrednio z kont bankowych użytkowników mobilnych, niekiedy jednak są wykorzystywane do kradzieży innych rodzajów danych uwierzytelniających. Szkodnik tego typu przypomina zazwyczaj legalną aplikację, np. bankową. Gdy ofiara próbuje skorzystać z prawdziwej aplikacji bankowej, dostęp do niej uzyskują również cyberprzestępcy.

W I kwartale 2019 r. badacze z Kaspersky Lab wykryli trojany, które próbowały zaatakować 312 235 unikatowych użytkowników. Wzrosła nie tylko liczba wykrytych próbek trojanów bankowych, ale również ich udział wśród cyberzagrożeń. W IV kwartale 2018 r. mobilne trojany bankowe stanowiły 1,85% wszystkich szkodliwych programów mobilnych; w I kwartale 2019 r. ich udział sięgał 3,24%.

Spośród szerokiego wachlarza rodzin mobilnych trojanów bankowych, na jakie narażeni byli użytkownicy, szczególną aktywnością w badanym okresie wyróżniała się nowa wersja szkodnika Asacub. Stanowiła ona 58,4% wszystkich trojanów bankowych, które zaatakowały użytkowników.

Po raz pierwszy Asacub pojawił się w 2015 r. Cyberprzestępcy poświęcili dwa lata na udoskonalanie sposobu rozprzestrzeniania tego szkodnika. W efekcie w 2018 r. Asacub potrafił atakować 13 000 użytkowników dziennie. Mimo że tempo rozprzestrzeniania się tego szkodnika spadło od tego czasu, nadal stanowi on poważne zagrożenie: w I kwartale 2019 r. – wg danych Kaspersky Lab – Asacub atakował średnio 8 200 użytkowników dziennie.

Źródło: Kaspersky Lab


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *