Banki karzą nas za słabą pamięć

Jarosław Sadowski, Expander 27-04-2012, 08:34

Korzystając z usług bankowych, warto mieć dobrą pamięć. Z ustaleń Expandera wynika, że banki niemal przy wszystkich swoich produktach każą nam płacić, gdy o czymś zapomnimy. Dla przykładu, jeśli nie będziemy pamiętali o tym, aby odpowiednio często korzystać z karty kredytowej, możemy zapłacić nawet 190 zł.

Dobra pamięć jest bardzo przydatna w kontaktach z bankami. Jeśli o czymś zapomnimy, z pewnością będzie nas to drogo kosztowało. Nie chodzi jedynie o terminy płatności rat. W pamiętaniu o nich wspomaga nas harmonogram spłaty. Poza tym spłatę rat zwykle można zautomatyzować, ustanawiając zlecenie stałe. Jest jednak wiele innych rzeczy, o których nie warto zapominać.

Jedną z takich rzeczy jest saldo konta. Wielu użytkownikom kart wydaje się, że nie jest możliwe dokonanie płatności, jeśli na koncie nie mamy odpowiedniej kwoty. Nie zawsze jest to jednak prawda. Część płatności kartą jest dokonywana bez sprawdzania, czy mamy kwotę wystarczającą na pokrycie danego zakupu. Jeśli nie pamiętamy, ile zostało nam pieniędzy na koncie, możemy więc doprowadzić do powstania tzw. niedopuszczalnego salda debetowego.

Czytaj także: Kredyt w karcie - darmowy czy bardzo drogi?

Od takiego niedopuszczalnego debetu banki naliczają odsetki według najwyższej dopuszczalnej stawki oprocentowania - obecnie 24%. Jeśli szybko nie zorientujemy się, że wydaliśmy pieniądze, których nie mamy, może nas to drogo kosztować. Niemiłe konsekwencje czekają nas również, jeśli zrobimy coś takiego przy pomocy karty kredytowej. Wtedy zostaniemy obciążeni specjalną opłatą za przekroczenie limitu kredytowego. Dla przykładu w Banku Pekao taka opłata wynosi 40 zł.

W przypadku kart kredytowych warto również pamiętać o tym, aby nie korzystać z nich zbyt rzadko. Wiele banków chwali się tym, że karta kredytowa jest wydawana bezpłatnie. Zwykle warunkiem braku opłaty jest jednak wykonanie kilku operacji. Dla przykładu kartę „MasterCard Gold Program Komfort” w Banku BPH można otrzymać bezpłatnie pod warunkiem, że w ciągu trzech miesięcy wykonamy operacje bezgotówkowe na kwotę przynajmniej 5 000 zł. Warto o tym pamiętać, bo jeśli nie spełnimy tego wymogu, to zapłacimy za wydanie karty aż 190 zł.

Dobra pamięć jest potrzebna także w przypadku korzystania z kredytów. Nie chodzi tylko o terminową spłatę rat. W przypadku kredytów hipotecznych trzeba pamiętać o wielu różnych obowiązkach. Po uzyskaniu takiego kredytu i dokonaniu wpisu do księgi wieczystej zwykle nie można zapomnieć o dostarczeniu do banku odpisu. W przeciwnym razie będziemy musieli płacić za ubezpieczenie pomostowe. Poza tym co roku trzeba też ubezpieczyć nieruchomość od ognia, wody i zdarzeń losowych. Samo ubezpieczenie to jednak za mało. Obowiązkiem kredytobiorcy jest również pamiętać o dostarczeniu do banku cesji praw z takiej polisy.

Czytaj także: Pigułki Wiedzy: Jakie decyzje podejmują ludzie inteligentni finansowo?

Niedopełnienie tej formalności może mieć różnego typu konsekwencje. Bank może np. sam ubezpieczyć mieszkanie i kazać nam za to zapłacić. Oczywiście składka ubezpieczeniowa w takiej sytuacji zwykle nie jest najniższa na rynku. To jednak niewielki kłopot w porównaniu z tym, że konsekwencją niewywiązywania się z warunków umowy może być również jej wypowiedzenie. Wtedy będziemy zmuszeni do natychmiastowej spłaty całego kredytu. W kontaktach z bankami dobra pamięć jest więc na wagę złota.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander
www.expander.pl


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930