Bank 2030 roku będzie intuicyjny i niewidoczny dla użytkownika - znamy zwycięzców ogólnopolskiego hackathonu bankITup

16-06-2017, 10:32

28 drużyn i jeden cel: w ciągu 26 godzin stworzyć rozwiązanie, przy użyciu dowolnej technologii, przedstawiające bankowość przyszłości. Tym zajmowali się uczestnicy hackathonu „bankITup” Banku Zachodniego WBK, ogólnopolskiego konkursu programistycznego o tematyce „Bank 2030”. Zwycięzcami rywalizacji zostały drużyny: „Plecak Pełen Przygód”, „The Binary Trio” oraz „Life Pattern”.

Podczas wydarzenia zorganizowanego w minionym miesiącu, na Politechnice Wrocławskiej, spośród autorów 28 projektów, jury wybrało czterech zwycięzców, którzy oprócz nagród pieniężnych zyskali szansę na współpracę z bankiem oraz pracę nad dalszym rozwojem swoich koncepcji.

1. miejsce zdobył zespół „Plecak Pełen Przygód”. Drużyna zaprojektowała platformę płatniczą ułatwiającą finansową codzienność każdego użytkownika. Projekt Brobill to nowe oblicze transakcji finasowych, który pozwala zmienić rozbudowane umowy i akty notarialne na smart contracts, tradycyjne rachunki bankowe na Internet of Things oraz zbiórki pieniędzy na sharing economy.

bankITup zwycięzcy

2. miejsce przyznane zostało drużynie „The Binary Trio”, która zaprezentowała projekt – Fine Print. Zespół stworzył aplikację mobilną umożliwiającą analizę opłacalności kontraktu. Wystarczy zrobić zdjęcie umowy by za chwilę dostać wyciąg najważniejszych informacji. Dzięki możliwości porównywania umów dowiemy się, którą warto podpisać.

3. miejsce zajęła drużyna „Life Pattern”, która stworzyła automatycznego doradcę finansowego (o tej samej nazwie). Aplikacja wyszukuje sylwetki ludzi, którzy kiedyś znajdowali się w podobnej sytuacji finansowej do użytkownika. Life pattern pozwala uczyć się z doświadczenia innych.

Drużyna „BEZEK” za stworzenie bota z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, który pomaga konsultantom helpdesk odpowiadać na pytania klientów oraz proponować nowe produkty, została wyróżniona w kategorii bankowej. Do tej kategorii mogli zgłaszać się uczestnicy będący pracownikami Banku Zachodniego WBK.

Do 4 czerwca trwało również głosowanie rozpoczęte podczas majowego hackatonu, w którym Internauci mogli wskazać ich zdaniem najlepszy projekt zaprezentowany podczas wydarzenia. Użytkownicy Internetu najwięcej głosów przyznali projektowi „Wave&Go”, którego głównym celem jest wprowadzenie możliwości wykonywania płatności poprzez zbliżenie dłoni do terminala płatniczego. Wave&GO oparte jest o wykorzystanie miniaturowego, podskórnego chipa o rozmiarach 2.12 x 12 [mm].

W dzisiejszej rzeczywistości wszystko zmienia się tak szybko, że trudno z całkowitą precyzją określić jak będzie wyglądać bankowość w 2030 r. Jedno jest jednak pewne: banki będą pełne sprytnych, ciekawych i użytecznych rozwiązań ułatwiających codzienne życie i zarządzanie finansami osobistymi. Jestem też pewien, że wiele z tych rozwiązań będzie inspirowanych i opracowywanych w wydarzeniach takich jak nasze hackathony. Te wydarzenia pokazują, że BZ WBK już dziś przewiduje oczekiwania klientów i rozwiązania przyszłości - mówi Feliks Szyszkowiak, Członek Zarządu BZ WBK, zarządzający Pionem Transformacji Cyfrowej.

Pełne wyniki zostały ogłoszone na stronie: https://challengerocket.com/pl/bankitup/wyniki

Film podsumowujący wydarzenie:

 

Hackathon Banku Zachodni WBK odbył się w dniach 20-21 maja 2017 r., w Strefie Kultury Studenckiej Politechniki Wrocławskiej. Kolejna hackathonu „bankITup” jest już planowana.


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930