Bagaż podręczny – co można do niego spakować?

24-06-2019, 14:00

W bagażu podręcznym nie można przewozić ostrych przedmiotów i płynów w dużych butelkach. To jednak nie wszystkie wymogi dotyczące zawartości walizki. Dodatkowo ściśle kontrolowany jest jej rozmiar oraz waga. O czym należy wiedzieć przed wylotem?

bagaż podręczny

W takiej kwestii jak bagaż nadawany i bagaż podręczny wymiary oraz waga są niezwykle istotne. Zbyt duży lub ciężki plecak nie przejdzie przez kontrolę na lotnisku i może wygenerować dodatkowe opłaty. Aby ich uniknąć, warto znać regulamin linii lotniczych, z których się korzysta, i stosować się do jego zapisów.

Jaka jest dopuszczalna wielkość i waga bagażu podręcznego?

Ta kwestia zależy od przewoźnika – niektórzy pozwalają zabrać na pokład jedynie małą torbę lub plecak, a inni zgadzają się na standardowe małe walizki o wymiarach 40 × 55 × 25 cm lub zbliżonych. Warto to dokładnie sprawdzić przed wylotem na stronie konkretnych linii lotniczych, by uniknąć niemiłej niespodzianki. Na najmniejszy bezpłatny bagaż podręczny zgadza się Wizzair – to tylko 32 × 42 × 25 cm. Można zabrać ze sobą małą walizkę, jednak trzeba za nią dopłacić.

Zasady przewożenia kosmetyków i innych przedmiotów

Zasadniczo nie można zabierać na pokład pojemników, których pojemność przekracza 100 ml. Dotyczy to zarówno perfum, jak i szamponów czy nawet kremów. Pracownicy lotniska kontrolujący nasz bagaż będą bezlitośni, jeśli kosmetyki będą miały zbyt dużą pojemność, i wszystko wyląduje w koszu. Wszystkie zabierane buteleczki ze środkami do mycia powinny znaleźć się w przezroczystej kosmetyczce, która ułatwi szybką kontrolę zawartości – można ją kupić w drogerii. Łącznie można zabrać na pokład 10 sztuk pojemników z kosmetykami, a więc w sumie 1 litr płynów. Żaden z przedmiotów znajdujących się w bagażu nie może stanowić zagrożenia dla innych pasażerów, stąd zakazane jest przewożenie broni, a niekiedy nawet imitujących ją zabawek. Problem mogą stanowić także nożyczki i inne spiczaste przedmioty, dlatego warto zastanowić się dwa razy przed spakowaniem ich do walizki.

Przewożenie jedzenia w bagażu podręcznym

W torbie zabieranej na pokład samolotu może znaleźć się jedzenie, jednak jedynie w konsystencji stałej. Jogurty, zupki i inne półpłynne produkty podlegają obostrzeniom dotyczącym przewozu płynów. Wyjątek stanowi jedzenie dla niemowląt – zupki w słoiku nikt nie powinien nam zabrać. Przewożąc za granicę lokalne specjały, warto mieć na uwadze aktualnie obowiązujące w danym kraju przepisy celne. Wylot poza Unię Europejską oznacza, że nie możemy zabierać na przykład świeżych owoców bądź wędlin. Fabrycznie zapakowane słodycze i wypieki nie powinny natomiast stanowić problemu. Wszelkie limity nie mają jednak znaczenia po odprawie celnej. W strefie bezcłowej na lotnisku można kupić butelkę wina czy wodę i bez przeszkód zabrać ją na pokład. Często w takim miejscu można kupić lokalne przysmaki – z Paryża na przykład warto przywieźć deskę serów, z Gruzji lokalne wino, a z Grecji butelkę oliwy z oliwek.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


To warto przeczytać

fot. Kasperskyfot. bongkarnfot. LiveSpace

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: