Badania dzieci - komputer ważny, rodzina także

11-01-2010, 22:27

Mogłoby się wydawać, że najmłodsze pokolenie zostanie całkowicie pochłonięte przez komputery i możliwości, jakie one oferują. Okazuje się jednak, że dzieci potrafią w sposób odpowiedzialny korzystać z udostępnianych im zasobów.

Firma Walt Disney Co. przeprowadziła ogólnoeuropejskie badanie dzieci w wieku od 8 do 14 lat, a więc pokolenia, które nie zna świata sprzed internetu. Serwisy społecznościowe, gry sieciowe czy komunikatory internetowe to ich codzienne sposoby na spędzanie wolnego czasu czy wirtualne spotkania ze znajomymi. Komputery z dostępem do internetu są także nieocenione przy odrabianiu zadań domowych.

Badanie objęło 3020 osób, w tym także z Polski. Okazało się, że o ile dla dzieci chlebem powszednim były najnowsze technologie, o tyle wysoko przez nie cenione były także wartości rodzinne - informuje agencja Reuters. Co trzeci ankietowany przyznał, że woli spotykać się ze znajomymi w rzeczywistości. Z drugiej jednak strony 44 procent z nich jest zdania, że serwisy społecznościowe ułatwiają utrzymanie kontaktu.

Dla 70 procent dzieci komputery służyły przede wszystkim do gier, 59 procent korzystało z nich także do odrabiania zadań domowych. Nie do przecenienia jest w tym zakresie rola rodziców - to na nich spoczywa główna odpowiedzialność za nauczenie dzieci bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z komputera i zasobów sieci. Nie powinni oni traktować komputera jako zastępczej opiekunki do dzieci.

Szczególnie ostrożnie należy wybierać gry komputerowe - niektóre badania dowodzą, że prezentowana w nich agresja może być przenoszona do świata realnego. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu - dzieci nie powinny cały dniami przesiadywać przed monitorami komputerów.

>> Czytaj także: Ranking programów filtrujących niepożądane treści


Następny artykuł » zamknij

Skarżą się na Nexusa

Źródło: Reuters
Tematy pokrewne:  

tag dziecitag badania
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031