Backend developerzy - jaka jest ich rola i czym się zajmują?

25-07-2018, 13:53

W branży IT jest mnóstwo różnego rodzaju specjalistycznych pojęć, których poznanie może zająć lata, a tak naprawdę zrozumienie wszystkich detali programowania w 100% jest praktycznie niemożliwe. Nauka trwa bowiem przez całe życie, a proces ten nigdy się nie kończy.

mat partnera

Wybierając jednak swoją drogę jako programista już na samym początku można natknąć się na dwa pojęcia, które niezbędnym jest poznać - frontend developer i backend Developer. Różnice pomiędzy charakterystyką ich pracy, a także wykorzystywanych technologii są ogromne.

W uproszczeniu - frontend developer zajmuje się wszystkim, co widać “na powierzchni”, czyli całym interfejsem aplikacji czy strony internetowej, natomiast backend developer - operacjami po stronie serwera i baz danych. W dzisiejszym artykule bliżej przyjrzymy się pracy tych drugich.

Kim jest Backend developer?

Backend Developer odpowiedzialny jest za dostarczanie rozwiązań po stronie serwera, dzięki którym aplikacja lub strona otrzymuje niezbędne dane. Jego rolą jest maksymalna optymalizacja kodu w celu usprawnienia funkcjonowania projektu. Backend developer zajmuje się głównie tworzeniem API, komunikacją z bazami danych oraz wykorzystaniem zewnętrznych baz danych. Backendowcy zajmują się zatem wszystkim, czego nie widać “gołym okiem”. Jego głównym zadaniem jest zarządzanie technologią w sposób, który gwarantuje niezakłócone działanie aplikacji.

Drugim ważnym aspektem pracy backend developera jest bezpieczeństwo. W swojej pracy musi wykorzystywać narzędzia zapewniające wysoką ochronę wszelkich danych znajdujących się po stronie serwera - szczególnie w przypadku, gdy ma do czynienia z danymi osobowymi.

Jakie języki są wykorzystywane na backendzie?

Dokładnie tak samo jak frontend developer, osoba pracująca po stronie serwera musi posiadać wiedzę z zakresu pewnych języków programowania m.in. PHP. Warto także, aby był zaznajomiony z usprawniającymi pracę frameworkami, czyli CakePHP czy Zend.

Bardzo często pracodawcy w ofertach wymagają od kandydatów na stanowisko backend developera biegłości w posługiwaniu się takimi językami jak: Python, .NET, Ruby, czy nawet Java. Niezastąpiona jest również znajomość MySQL, Oracle, czy SQL Server.

Jakie inne umiejętności powinien posiadać back end developer?

Niezwykle częstym wymogiem firm IT w stosunku do backend developerów jest doświadczenie i wiedza z zakresu systemów kontroli wersji m.in Git, SVN, czy CVS. Bardzo ceniona jest także znajomość języka angielskiego, co ułatwia czytanie dokumentacji, a także umiejętności “miękkie” - czyli umiejętność pracy w zespole, czy samodyscyplina i kreatywność.

A może full stack developer?

Bardzo wielu backend developerów decyduje się na dalszy rozwój swoich umiejętności programowania i wychodzenie poza granice serwera. Są motywowani zarówno swoimi ambicjami, jak i chęcią zarabiania większych pieniędzy. Full Stack Developer to specjalista niezwykle doceniany w sektorze IT i już w pierwszym miesiącu swojej pracy w nowej firmie, może liczyć na świetne warunki.

Podsumowanie

Back End Developer to stanowisko, które może zapewnić atrakcyjne wynagrodzenie, a wyspecjalizowanie się w tej dziedzinie, powinno przyjść dość łatwo - oczywiście z odpowiednim nastawieniem i motywacją. Musi również śledzić na bieżąco dynamiczny rozwój branży IT, a wraz z nim pojawiające się nowe technologie. Dostosowywanie się do potrzeb rynku i poszerzanie swoich kompetencji pod tym kątem jest bowiem kluczem do gigantycznych możliwości w sektorze IT.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać

fot. Symetriafot. Ericsson
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: