Babcine sposoby leczenia bólu

15-02-2019, 07:49

W przeszłości nasze mamy i babcie nie miały dostępu do tak szerokiej gamy środków przeciwbólowych, jakie dziś znajdujemy w każdej aptece. Nie korzystały również raczej z metod alternatywnych, takich jak akupunktura czy techniki dostępne w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Starsze pokolenie szukało prostych metod, które były naturalne, tanie i szeroko dostępne. Warto się przyjrzeć babcinym sposobom i zastanowić, czy któryś byłby odpowiedni również dla nas.

Warto zauważyć, że starsze pokolenie zwracało się ku ziołom. Znajomość zielnika pozwalała naturalnie zwalczać różnego typu dolegliwości. Do najczęściej stosowanych roślin należały rumianek, mięta, pokrzywa i szałwia.

Zasuszony rumianek był skuteczny w takich schorzeniach jak problemy trawienne, zapalenie spojówek, podrażnienia skóry, infekcje gardła i jamy ustnej. Roślina ta może być stosowana wewnętrznie oraz zewnętrznie.

Również mięta skutecznie przeciwdziała dolegliwościom żołądkowym. Pomaga także uśmierzyć ból głowy czy zaleczyć wirus opryszczki.

Pokrzywa zwyczajna też posiada właściwości przeciwbólowe. Udowodniono, że działa leczniczo na stany zapalne stawów i kości, niezależnie od tego, czy są wywołane urazem czy chorobą. Ponadto pozytywnie wpływa na pracę układu trawiennego, zwłaszcza wątroby, trzustki oraz żołądka.

Szałwia natomiast jest używana przede wszystkim do odkażania i leczenia stanów zapalnych jamy ustnej. Podobnie jak pokrzywa działa pozytywnie na układ pokarmowy, obniża poziom cukru we krwi oraz ułatwia trawienie.

W przypadku bólu zębów babcie stosowały goździki. Zawarty w nich olejek ma silne właściwości lecznicze, ale tylko w przypadku użycia świeżych roślin. Przesuszone goździki nie są w stanie poradzić sobie z dolegliwościami bólowymi.

Kolejną metodą stosowaną przez nasze mamy i babcie jest termoterapia. Leczenie zimną lub ciepłą temperaturą jest starą, skuteczną metodą radzenia sobie z różnego typu dolegliwościami. Ciepły termofor poprawia ukrwienie, przyspiesza proces usuwania produktów przemiany materii i mediatorów zapalenia, a także zmniejsza napięcie mięśni. Położony w bolące miejsce jest w stanie złagodzić dolegliwości m.in. w przypadku choroby zwyrodnieniowej, reumatycznej, przewlekłego stanu zapalnego oraz przykurczu mięśniowego.

Terapię ciepłem można przeprowadzać biorąc kąpiel, stosując okład z gazy lub termofor. W przypadku wdrożenia tej metody leczniczej, konieczna jest systematyczność. Jedna kąpiel czy okład pomoże złagodzić odczucia bólowe, ale na krótki czas. Konieczne jest powtarzanie zabiegów, aby wywołać dłuższy efekt.

W przypadku, gdy okład należy zrobić dziecku, zastosowany na bolące miejsce termofor w kształcie zwierzątka pomoże maluchowi znieść konieczność pozostania w bezruchu i poprawi humor na widok ciepłej przytulanki.

Dorośli stosują termofor również w przypadku dolegliwości trawiennych, łagodzenia bólu ze strony nerek lub kręgosłupa oraz dla poprawy krążenia.

Niezależnie od tego, jakie mamy dolegliwości bólowe, warto zastosować babcine sposoby, które są nie tylko skuteczne, ale nie niosą również skutków ubocznych dla układu trawiennego, jakie mogą się wiązać z regularnym zażywaniem środków przeciwbólowych.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag termofortag komunikat firmytag Dynamite
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 
Serwisy specjalne: