Audyt IT - dlaczego warto go wykonać?

21-05-2019, 15:46

We współczesnych czasach trudno jest znaleźć rozwijającą się firmę, która nie posiada żadnych wewnętrznych systemów. Są one niezwykle przydatne, kiedy trzeba zoptymalizować pracę całego zespołu albo uporządkować dane klientów. Niestety wiele przedsiębiorstw jest narażonych na utratę tych ważnych danych w każdym momencie. Dzieje się tak, kiedy systemy informatyczne nie są wyposażone w solidne zabezpieczenia albo posiadają luki, które w łatwy sposób mogą wykorzystać cyberprzestępcy. Na szczęście wystarczy kilka prostych kroków, by temu zapobiec. Najważniejszym z nich jest wykonanie audytu IT.

audyt IT

Na czym polega audyt IT?

Dobrze przeprowadzony audyt IT pozwoli wyeliminować z systemów informatycznych błędy, które często spowalniają pracę sprzętu, a co za tym idzie całego zespołu pracowników. Doświadczony informatyk sprawdzi także, czy dane firmy nie są zagrożone oraz zainstaluje oprogramowanie, które zapobiegnie ich utracie lub kradzieży. Mimo że taki proces nie jest zbyt czasochłonny, wiele przedsiębiorstw rezygnuje z wykonania audytu. Właściciele często liczą na to, że atak cyberprzestępców po prostu ich ominie. Niestety są to nadzieje, które w dalszym rozrachunku często bywają bardzo kosztowne.

Im lepsza kontrola, tym większe bezpieczeństwo

Audyt IT jest zlecany zewnętrznej firmie. Wbrew pozorom zatrudnienie własnego informatyka nie wystarczy, by utrzymać dobrze zoptymalizowany system. Osoba, która pracuje w przedsiębiorstwie, nie dostrzeże wszystkich jego wad informatycznych i nie spojrzy na różnego rodzaju niedociągnięcia z dystansem. Informatykowi zatrudnionymi w firmie będzie także trudniej znaleźć nowe pomysły, które mogłyby usprawnić działanie systemu. W zależności od potrzeb danego klienta można wyróżnić kilka audytów IT, z których każdy przebiega inaczej i przynosi różne rezultaty.

Warto im się bliżej przyjrzeć, by zdać sobie sprawę z ich użyteczności:

  • audyt sprzętowy – polega przede wszystkim na skontrolowaniu stanu oraz ilości posiadanego sprzętu. Informatyk analizuje konfiguracje stacji i serwerów, zwraca także uwagę na podzespoły, dzięki czemu może szybko wykryć ewentualne braki i doradzić, w jaki sposób należy je uzupełnić. Czasami okazuje się, że niektóre sprzęty nie są już potrzebne albo można je zastąpić nowszymi, co z kolei przełoży się na optymalizację systemu oraz przyspieszy działanie firmy.
  • audyt legalności systemu – kontroler sprawdza, czy oprogramowanie zainstalowane w firmie jest w pełni legalne. Wbrew pozorom posiadanie odpowiednich licencji nie zawsze wystarcza – niekiedy dochodzi do sytuacji, w której nieświadomie używamy programów pochodzących z nielegalnych źródeł. Wczesne wykrycie takich sytuacji zapobiega ewentualnym karom, a także zapewnia większe bezpieczeństwo przechowywanych w systemie danych.
  • audyt bezpieczeństwa danych – trudno jest przecenić znaczenie tej procedury. Każdy klient, który przekazuje firmie swoje dane, chce mieć pewność, że są one w pełni chronione. Jakikolwiek wyciek tego typu informacji spowoduje, że przedsiębiorstwo straci wiarygodność, co szybko przełoży się na zyski. Tego typu audyt warto również wykonać, by sprawdzić, czy sposób ochrony danych jest zgodny z obowiązującymi obecnie przepisami.

Symulacja ataków jako lepsze zabezpieczenie

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że sprawnie przeprowadzony audyt to nie tylko szybsze działanie systemu i wykrycie ewentualnych braków. Doświadczony informatyk może także przeprowadzić kontrolowaną symulację kryzysowej sytuacji, żeby sprawdzić, jak szybko przedsiębiorstwo wznowi po niej swoją pracę. Często okazuje się, że cały proces trwa zbyt długo, przez co naraża firmę na bardzo duże koszty. Warto wówczas stworzyć odpowiedni raport oraz wprowadzić zmiany, które zminimalizują ryzyko poniesienia zbędnych wydatków.
Innym sposobem na lepsze zabezpieczenie danych jest przeprowadzenie kontrolowanego ataku na system informatyczny. Dzięki temu można łatwo wykryć błędy, których wynikiem często jest pojawienie się szkodliwego oprogramowania i utrata ważnych informacji. Warto także sprawdzić reakcję pracowników na ataki cyberprzestępców, aby zyskać pewność, że każdy wie, jak należy zachować się w niebezpiecznej sytuacji.

Kiedy audyt informatyczny dobiegnie końca, właściciel przedsiębiorstwa otrzyma szczegółowy raport. Będą w nim opisane wszystkie błędy, które pojawiły się w systemie, a także różne propozycje przyspieszenia jego pracy. Innym niezwykle istotnym elementem audytu jest wdrożenie skutecznego planu naprawczego, jeśli podczas całej procedury zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości.

Sprawnie działający system informatyczny to podstawa rozwoju i funkcjonowania każdej firmy, niezależnie od tego, czy jest ona duża, czy mała. Nawet w sytuacji, kiedy wydaje się, że wszystko poprawnie działa, w systemie mogą występować różne niedociągnięcia, które z czasem zmieniają się w poważny oraz kosztowny problem. Dlatego warto pamiętać o tym, by regularnie przeprowadzać rzetelny audyt IT. Jest to gwarancja ochrony wszystkich istotnych danych i uniknięcia poważnych problemów, dzięki czemu firma będzie mogła się stale rozwijać, a właściciele zmniejszą ryzyko pojawienia się niepotrzebnych wydatków.

Artykuł powstał przy pomocy firmy IT Leader, oferującej audyty IT - https://it-leader.pl/oferta/audyty-it


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag IT Leadertag audyt IT
To warto przeczytaćfot. Chce.to
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Serwisy specjalne: