Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Redshift Research na zlecenie firmy Intel, wszyscy polscy nauczyciele są zgodni, że udostępnianie w szkołach komputerów ułatwi uczniom wkroczenie w dorosłe życie. Mimo iż większość, bo aż 73% nauczycieli jest zdania, że każdy uczeń powinien mieć możliwość korzystania z komputera w trakcie lekcji, poziom komputeryzacji polskich szkół nadal pozostawia wiele do życzenia.
Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w polskich placówkach edukacyjnych na jeden komputer przypada średnio aż 9 uczniów. W konsekwencji obowiązek zapewnienia uczniowi komputera spada na jego rodziców. Jak wybrać komputer, który jednocześnie nie obciąży zbytnio uczniowskiego plecaka i domowego budżetu, a będzie przy tym wydajnym urządzeniem wspierającym ucznia w jego codziennej pracy? Specjaliści z firmy ASUS przygotowali kilka porad, dzięki którym wybór ten będzie nieco łatwiejszy.
5 kluczowych cech: lekki, kompaktowy, multimedialny, wytrzymały… i niedrogi
- Dobry uczniowski komputer musi być przede wszystkim lekki. Nie po to rząd podejmuje próby odciążenia szkolnych tornistrów poprzez wprowadzenie e-podręczników, by miejsce ciężkich książek zajął równie ciężki komputer. Na wstępie zatem należy skreślić urządzenia, które ważą więcej niż 1,5 kg.
- Równie istotne, jak waga komputera, są jego wymiary. Kompaktowy, według szkolnych kryteriów, oznacza nie większy niż zeszyt A4, co zawęża zakres poszukiwań do urządzeń o przekątnej od 10 do 13 cali. Co bowiem przyjdzie uczniowi po komputerze, który nie zmieści się w jego plecaku?
- Obecnie komputer mobilny to coś zdecydowanie więcej niż przenośny notatnik. Komputer pełni funkcję komunikatora, źródła informacji, a wreszcie okna na świat. Dostęp do internetu i możliwość odtwarzania multimediów to podstawowe funkcje dzisiejszych komputerów, dlatego i na możliwości multimedialne warto zwrócić uwagę, szukając komputera dla ucznia. Podstawą, jeśli chodzi o odtwarzanie multimediów, jest procesor i pamięć operacyjna RAM.
- Jakość wykonania i wytrzymałość zastosowanych materiałów mają wyjątkowe znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o sprzęt, który trafi w ręce młodszych użytkowników. Nie ma nic gorszego od komputera, który po kilku dniach użytkowania musi wrócić do serwisu. Wybierając laptopa, warto zaufać sprawdzonej marce, firmie specjalizującej się w produkcji komputerów przenośnych.
- Ostatnią, aczkolwiek nie mniej ważną cechą komputera jest jego cena. Warto pamiętać o oczywistej regule mówiącej, że im bardziej zaawansowane urządzenie, tym więcej przyjdzie nam za nie zapłacić. Wybierając notebooka lub netbooka dla ucznia, należy zatem kierować się zasadą złotego środka.